آذر نفیسی، نویسنده سرشناس، خواستار آزادی بکتاش آبتین و نویسندگان زندانی در ایران شد

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

آذر نفیسی، نویسنده سرشناس و استاد دانشگاه‌های آمریکا، از درخواست انجمن قلم آمریکا برای آزادی بی‌قیدوشرط بکتاش آبتین، شاعر و عضو زندانی کانون نویسندگان، و دیگر نویسندگان ایرانی که به صورت غیرمنصفانه زندانی شده‌اند، حمایت کرد.

نفیسی در صفحه توییت خود نوشت که من با بکتاش آبتین، شاعر زندانی اعلام همبستگی کرده و از درخواست انجام قلم آمریکا برای آزادی بی‌قیدوشرط بکتاش آبتین و دیگر نویسندگان زندانی در ایران حمایت می‌کنم.

انجمن قلم آمریکا که پیشتر جایزه «پن/آزادی نگارش باربی» را به بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، سه نویسنده ایرانی زندانی اهدا کرده بود، روز سه‌شنبه خواهان آزادی آنها و همه نویسندگان زندانی در ایران شد.

در همین حال کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای با اشاره ابتلای چهار نویسنده و عضو زندانی این کانون در زندان اوین به کرونا و وضعیت وخیم جسمی بکتاش آبتین پس از انتقال با تاخیر او از زندان به بیمارستان، خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشت: به قتل نویسندگان آزادی‌خواه پایان دهید.

کانون نویسندگان در بیانیه خود با اشاره به ابتلای بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی، چهار عضو کانون نویسندگان ایران در زندان اوین به کرونا، افزود: ماموران حکومت با وجود وخامت حال بکتاش آبتین، در بیمارستان نیز دست از آزار او‌ برنداشتند و همان جسم نیمه‌جان را در بیمارستان طالقانی تهران، با غل و زنجیر و در حضور سنگین نیروهای امنیتی، به تخت بستند.

کانون نویسندگان اضافه کرد که امروز وضع بکتاش آبتین سخت نگران‌کننده است تا جایی که او در حال جنگیدن با مرگ است و چند روزی است که پزشکان او را به کمای مصنوعی برده‌اند، و این یعنی آخرین تقلاها برای زنده ماندن و جَستن از مرگ.

در این بیانیه، کانون نویسندگان ایران با اشاره به بیست‌وسومین سالگرد کشته شدن محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، به دست نیروهای وزارت اطلاعات، افزود: قاتلان پیشین نه تنها «خودسر» نبودند بلکه مدرسان بازجوها و زندانبانان امروز بوده‌اند و راه آنان همان است که تا دیروز بود؛ دیروز با کارد و طناب می‌کشتند و امروز با پرونده‌سازی، به قتلگاه بردن، رها کردن زندانی بیمار به حال خود و کشتن او با مرگی تدریجی.

این بیانیه تاکید کرد که حاکمان جمهوری اسلامی با به بند کشیدن و قتل عمد و خاموش نویسندگان مستقل و آزادی‌خواه و زنان و مردان مبارز، به همه‌ مردم معترض پیام می‌دهند که از اعتراض و آزادی‌خواهی دست بردارند.

کانون نویسندگان ایران ضمن محکوم کردن پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه، افزود که بی‌تردید، وظیفه‌ حفظ سلامت و درمان زندانیِ بیمار بر عهده‌ی زندانبان است و جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه‌ آن را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری می‌داند که برای بکتاش آبتین رخ دهد.

اخبار
مستند - گذر از آند
فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید