با ادامه اعتراضات قزاقستان، ائتلاف نظامی به رهبری روسیه به این کشور نیرو اعزام می‌کند

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

در پی شدت‌ گرفتن اعتراضات مردمی در قزاقستان در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و سیاست‌های دولت، سازمان ائتلاف نظامی کشورهای آسیای میانه و قفقاز به رهبری روسیه، اعلام کرد برای کمک به آرام کردن اوضاع به این کشور نیرو اعزام می‌کند.

بیانیه این سازمان به تعداد نیروهایی که قرار است به قزاقستان اعزام شوند اشاره‌ای نکرد.

در همین حال، قاسم جومارت توقایف، رییس‌جمهوری قزاقستان، در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد با وجود ادامه اعتراضات، پایتخت این کشور را ترک نخواهد کرد.

او با تاکید بر تعهد خود به اجرای اصلاحات گفت به زودی پیشنهادهایی را برای «تغییر و تحول سیاسی قزاقستان» ارائه خواهد داد.

پیشتر خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که معترضان با اسلحه و نارنجک به منزل قاسم جومارت توقایف، رییس‌جمهوری این کشور، حمله کرده‌ و آن را به آتش کشیده‌اند.

این در حالی است که در روزها پیش نیز بنابر گزارش‌ها در ساعات اولیه چهارشنبه در آلماتی، پلیس با شلیک گاز اشک‌آور و نارنجک صوتی صدها معترضی را که در میدان اصلی شهر گرد آمده بودند، پراکنده کرده بود.

در همین حال، تظاهرات‌کنندگان فرودگاه بین‌المللی آلماتی را نیز تحت کنترل خود درآوردند، اما خبرگزاری اینترفکس روسیه گزارش داد نیروهای امنیتی با بیرون کردن معترضان کنترل فرودگاه را به دست گرفته‌اند.

با این حال خبرگزاری رویترز اعلام کرد خبر بیرون کردن معترضان از فرودگاه هنوز قابل تایید نیست.

در پی اعلام وضعیت اضطراری در شهرهای نورسلطان و آلماتی، اینترنت نیز در این شهرها قطع شد. طبق اعلام نت‌بلاکز، قطع اینترنت سراسری در قزاقستان ادامه دارد.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با محکوم کردن خشونت علیه اعتراضات مردمی در قزاقستان، خواستار خویشتن‌داری دولت و تظاهرات‌کنندگان شد.

این بیانیه خواستار احترام به قانون، حقوق بشر، آزادی مطبوعات و رفع قطعی اینترنت شد و از همه طرفین درگیر خواست به دنبال راه‌حلی مسالمت‌آمیز باشند.

پنجره
خلاصه خبرها
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید