سومین حمله به پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق طی سه روز گذشته

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

منابع امنیتی و نظامی عراق اعلام کردند که یک راکت کاتیوشا به یک پایگاه نظامی عراق در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد اصابت کرده است. این پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی است.

ارتش عراق روز چهارشنبه ۱۵ دی با انتشار بیانیه‌ای نوشت یک راکت‌انداز همراه با یک راکت در محله الجهاد در غرب بغداد و در نزدیکی فرودگاه پیدا شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع عراقی نوشت در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است.

مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر هشدار داده بودند که پیش‌بینی می‌کنند حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی افزایش یابد.

در حالی که هنوز مسئولیت حملات اخیر از سوی گروهی برعهده گرفته نشده، اما گروه‌های شبه‌نظامی عراقی تحت حمایت جمهوری اسلامی پیشتر گفته‌اند که انتقام کشته شدن سلیمانی و ابومهدی المهندس را می‌گیرند.

حمله روز چهارشنبه به فرودگاه بغداد دومین حمله به این فرودگاه و سومین حمله به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق طی سه روز اخیر است.

روز دوشنبه ۱۳ دی‌ماه دو پهپاد بمب‌گذاری شده که به سمت فرودگاه بین‌المللی بغداد پرتاب شده بود، منهدم شدند و روز سه‌شنبه نیز نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در عراق، دو پهپاد مملو از مواد منفجره را هنگام نزدیک شدن به پایگاه هوایی عین الاسد سرنگون کردند.

​​حوثی‌های تحت حمایت ایران در یمن روز دوشنبه یک کشتی را توقیف کردند و کمی پیشتر، روزنامه‌های جروزلم پست و معاریو اسرائیل مورد حملات هکری قرار گرفتند و روی وب‌سایت جروزلم پست و در حساب توییتر روزنامه معاریو یک تصویر از حمله موشکی همراه با جمله‌ای از قاسم سلیمانی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم با اشاره به اینکه نحوه انجام حملات چند روز اخیر به نیروهای آمریکایی که پیش از وقوع خنثی شدند، مشابه حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است، گفت: «ما این تهدیدات را جدی می‌گیریم و نیروهای آمریکا در عراق و سوریه حق دفاع از خود را دارند.»

قاسم سلیمانی ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بغداد با فرمان دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا کشته شد.

ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران در مراسم دومین سالگرد او گفت که ترامپ باید به خاطر این قتل محاکمه و قصاص شود.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید