وکیل علی یونسی: می‌خواهند موکلم و امیرحسین مرادی تا صدور حکم در بند امنیتی ۲۰۹ اوین بمانند

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی، دانشجوی زندانی اعلام کرد درخواست «نهاد امنیتی» این بوده که علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی زندانی دانشگاه صنعتی شریف، تا زمان صدور حکم در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین بمانند.

نیلی روز سه‌شنبه به پایگاه خبری امتداد گفت: «این دو متهم که هنوز حدود ۲۱ سال سن دارند، نزدیک به ۲۱ ماه است که در بند امنیتی ۲۰۹ و شرایط سخت آن بند نگهداری می‌شوند و متاسفانه دادیار ناظر و دادستان تهران نیز هیچ توجهی به اعتراضات ما درباره انتقال این بچه‌ها نمی‌کنند.»

او ادامه داد: «تحقیقات مقدماتی، مدت‌هاست به پایان رسیده اما این دو دانشجوی نخبه، همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شوند و این در حالی است که هیچ ضرورتی برای این مساله وجود ندارد.»

این وکیل دادگستری همچنین به پخش اعترافات اجباری این دو دانشجو از سوی خبرگزاری فارس اعتراض کرد و گفت: «سوال اساسی اینجاست که این فیلم‌ها، چگونه به دست این خبرگزاری و خبرنگار آن رسیده و آن را منتشر کرده‌اند؟ تا جایی که ما می‌دانیم، این مدارک در پرونده وجود نداشته و حتی ما به عنوان وکلای این پرونده این فیلم‌ها را تا به حال ندیده‌ایم.»

او ادامه داد: «بر اساس صحبتی که با موکلین داشتم، اظهارات آن‌ها در این فیلم‌ها در شرایط مناسبی نبوده و بعد نیز در روند بازپرسی، تمامی این موارد را انکار کردند. موکلین ما، صراحتا عنوان کرده‌اند که آن حرف‌ها را در شرایط انفرادی مطرح کرده‌اند.»

پیشتر سازمان‌های حقوق بشری پخش اعترافات اجباری یونسی و مرادی مبنی بر همکاری با سازمان مجاهدین خلق و ساخت و استفاده از بمب‌های آتش‌زا و صوتی را زمینه‌سازی برای صدور احکام سنگین علیه آنان دانسته‌اند.

شهریور سال گذشته، وکیل علی یونسی از اتفاقات بی‌سابقه در پرونده موکلش و همچنین فشار بر او برای انجام اعترافات تلویزیونی خبر داده بود.

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری روز ۲۲ فروردین ۹۹ بازداشت شدند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی وقت قوه قضاییه، نیز چند ماه پس از بازداشت این دانشجویان آنها را به ارتباط با مجاهدین خلق و اقدامات «خرابکارانه» متهم کرد؛ اتهامی که از سوی خانواده و وکلایشان رد شده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید