اسرائیل دو هواپیمای سوخت‌رسان می‌خرد؛ گمانه‌زنی درباره استفاده در حمله احتمالی به ایران

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد این کشور یک قرارداد با آمریکا برای خرید ۱۲ هلیکوپتر سی‌اچ-۵۳کی شرکت لاکهید مارتین و دو فروند هواپیمای سوخت‌رسان کی‌سی-۴۶ شرکت بوئینگ امضا کرده است.

بر اساس گزارش وزارت دفاع اسرائیل که روز جمعه دهم دی منتشر شد، ارزش این قرارداد بیش از سه میلیارد دلار تخمین زده شده است.

وزارت دفاع اعلام کرد که این قرارداد بخشی از برنامه ارتقای توان نیروی هوایی این کشور است و گزینه‌ای برای خرید شش هلی‌کوپتر دیگر نیز دارد.

به گفته یک مقام ارشد نیروی هوایی اسرائیل، قرار است نخستین هلی‌کوپترها سال ۲۰۲۶ میلادی یعنی پنج سال دیگر و هواپیماهای سوخت‌رسان تا سال ۲۰۲۵ تحویل اسرائیل شوند.

رسانه‌های اسرائیل این طور گمانه‌زنی کرده‌اند که این هواپیماهای سوخت‌رسان می‌توانند در حمله به تاسیسات اتمی ایران مورد استفاده قرار گیرند.

با این حال فرمانده تجهیزات نیروی هوایی اسرائیل گفت که توانایی فعلی سوخت‌رسانی نیروی هوایی این کشور برای ماموریت‌های آن کافی است.

پیشتر تومر بار، فرمانده جدید نیروی هوایی اسرائیل، گفته بود اگر لازم باشد، نیروی هوایی این کشور می‌تواند همین فردا با موفقیت کامل به تاسیسات اتمی ایران حمله کند.

لائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل نیز هشدار داده کشورش می‌تواند مستقلا در برابر ایران اقدام کند.

رادیو ارتش اسرائیل هم روز یکشنبه گزارش داد آویو کوخاوی، رییس ستاد کل ارتش این کشور به نیروهای مسلح دستور داده تا به آمادگی‌ها برای حمله احتمالی به ایران سرعت بخشند.

بر اساس این گزارش، این آمادگی‌ها شامل تغییراتی در برنامه‌های آموزشی و توانبخشی خلبانان جنگنده‌ها و ناوبران است.

در ماه های اخیر خبرهای زیادی درباره احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران منتشر شده و مقامات جمهوری اسلامی نیز دلیل برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم ۱۷» در هفته گذشته که در آن ۱۶ موشک بالستیک شلیک شد، را پاسخی به تهدیدهای اسرائیل ذکر کردند.

خبر نیمروزی
خبر ورزشی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید