عراق در ۲۰۲۱؛ سالی که روی آرامش را ندید

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

عراق، کشوری که در یک دهه گذشته تقریبا بخش اصلی تنش‌های منطقه‌ای بوده است. سال ٢٠٢١ میلادی در عراق در حالی به پایان می‌رسد که تهدید و فشار داخلی و خارجی همچنان ادامه دارد. به رخدادهای مهم عراق در این سال نگاهی بیندازیم.

۱۵ فوریه پایگاه نظامیان ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا در فرودگاه بین‌المللی اربیل و اطراف آن هدف حدود ۱۴ راکت ١٠٧ ملم قرار گرفت. دو غیرنظامی کشته و ١٣ تن دیگر زخمی شدند در بینشان یک نیروی آمریکایی وجود داشت.

۲۵ آوریل و هنگامی که هنوز شیوع کرونا در اوج بود، شعله‌های آتش به جان بیمارستان الخطیب بغداد افتاد؛ در نتیجه این آتش‌سوزی ٨٢ بیمار و کادر درمان کشته و ١١٠ تن دیگر زخمی شدند.

جامعه فعالان سیاسی و مدنی در سال ٢٠٢١ همچنان تحت ترور و تهدید بودهاند، ٩ ماه مه، ایهاب الوزنی، فعال سرشناس کربلایی، ترور شد. خانواده وی گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را عامل ترورش معرفی کردند. ترور الوزنی موجی از اعتراضات سیاسی به دنبال آورد.

۲۶ ماه مه به دستور شخص نخست وزیر عراق قاسم مصلح از فرماندهان ارشد حشدالشعبی به همراه چند شبه‌نظامی دیگر دستگیر شدند. اتهام وی دست داشتن در ترور و برنامه‌ریزی برای حمله به‌ نیروهای خارجی عنوان شد. اقدامی که بعدا مخالفت گروه‌های مسلح تحت حمایت جمهوری اسلامی با دولت عراق را به اوج رساند و در نتیجه این گروه‌ها با واردشدن به منطقه سبز پیام تهدید خود را به مصطفی الکاظمی رساندند.

اواسط سال ٢٠٢١ و هنگامی که نزاع‌های سیاسی در اوج بود تکرار حادثه آتش‌سوزی بیمارستان بیماران کرونایی این‌بار و در استان ذیقار، کار دولت را سخت‌تر کرد. در نتیجه این آتش سوزی در ١٣ ژوئیه، ٩٢ نفر از کادر درمان و بیماران کشته و بیش از ١٠٠ تن دیگر زخمی شدند.

تنها چند روز پس از این حادثه در ١٩ ژوئیه انفجار یک بمب در شهرک صدر بغداد ٣٥ تن را کشت و ده‌ها تن دیگر را زخمی کرد.

۲۶ ژوئیه برای ادامه‌ گفت‌وگوهای استراتژیک بغداد واشنگتن و مشخص شدن حضور نیروهای آمریکایی در عراق، مصطفی الکاظمی با جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، در کاخ سفید دیدار کرد.

یک ماه بعد و در ۲۸ آگوست نشست بین المللی بغداد تحت عنوان همکاری و شراکت با حضور وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی و سران برخی کشورها از جمله رئیس جمهور فرانسه برگزار شد.

در میانه نزاع‌های سیاسی و تلاش‌ها برای تحریم آن، دهم اکتبر پنجمین انتخابات پارلمانی عراق برگزار شد. دو ماه پس از آن گفتگوی جریان‌های برنده برای تشکیل دولت به جایی نرسید.

٧ نوامبر و هنگامی که با پهپاد انتحاری تلاش شد نخست وزیر عراق در منزلش ترور شود آشوب سیاسی عراق بیشتر شد.

١٧ دسامبر و تنها دو هفته مانده به شروع سال جدید، سیل در اربیل مرکز اقلیم کردستان جان ١٢ تن را گرفت و بیش از ٢١ میلیارد دینار خسارات مادی به وجود آورد.

برای عراقی ها، کمتر روزی در سال ٢٠٢١ بدون تنش و نزاع سپری شده است. در حالی که مشخص نیست دولت آینده کی تشکیل خواهد شد، تهدید گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی که قرار است ٣١ دسامبر از عراق خارج شوند احتمالا سال آینده عراقی‌ها را با فصل دیگری از درگیری و بی ثباتی گره می‌زند.

تازه‌ترین خبرها

گفت‌وگوی ویژه
مستند: ولِ مست
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید