گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی درباره ایران؛روسیه مذاکرات وین را مثبت خواند

۱۴۰۰/۱۰/۹

وزیران خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا روز چهارشنبه درباره «نگرانی‌های مشترک در مورد سرعت برنامه هسته‌ای ایران و زمان کوتاه ایران برای بازگشت به برجام» گفت‌وگو کردند و همزمان میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین گفت که روند گفت‌وگوها در وین «مفید و مثبت» است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه هشتم دی ماه گفت که وزیران خارجه ایالات متحده، آلمان، فرانسه و بریتانیا طی گفت‌وگویی «نگرانی‌های مشترک خود را در مورد سرعت تحولات برنامه هسته‌ای ایران، در حالی که زمان برای بازگشت تهران به برجام کوتاه است» مورد بحث و بررسی قرار دادند.

همزمان وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرد که آنالنا بائربوک، وزیر خارجه این کشور، روز چهارشنبه با همتایان خود از آمریکا، بریتانیا و فرانسه درباره مذاکرات وین برای احیای برجام رایزنی کرده است.

در همین حال، میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین، در پایان نشست روز چهارشنبه کشورهای ۴+۱ با آمریکا که بدون حضور نمایندگان ایران برگزار شد، گفت: «روند گفت‌وگوها مفید و مثبت است و حالا بقیه دیپلمات‌ها هم مثل او از این روند رضایت دارند.»

مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین درباره تضمین‌های مورد درخواست ایران برای عدم خروج دولت‌های بعدی آمریکا از برجام، به ایران اینترنشنال گفت که دولت جو بایدن می‌تواند تعهدی سیاسی بدهد که از برجام خارج نمی‌شود ولی قاعدتا نمی‌تواند به جای دولت‌های دیگر تعهد بدهد.

اولیانوف همچنین در مورد درخواست ایران برای ارائه تضمین‌هایی برای بهره‌مندی از منافع برجام و ادامه روابط تجاری و عدم خروج شرکت‌ها از قرارداد تجاری با ایران، گفت که ایالات متحده می‌تواند با یک کارزار عمومی در این کشور و اروپا شرکت‌های طرف قرارداد با ایران را از عدم مجازات و وضع تحریم احتمالی در صورت کار با ایران مطمئن کند.

این در حالی است که یک دیپلمات غربی در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال درباره وضعیت کنونی مذاکرات وین برای احیای برجام، گفت سه تضمین درخواستی از سوی مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی، به سه چالش فعلی گفت‌وگوها تبدیل شده است.

سه تضمین مورد درخواست ایران شامل تضمین عدم خروج آمریکا از برجام در آینده، تضمین خارج نشدن شرکت‌های خارجی از ایران و تضمین برای صادر نشدن تحریم جدیدی علیه ایران است.

علاوه بر نشست عصر چهارشنبه نمایندگان آمریکا و اعضای برجام، به جز ایران، که به منظور تبادل نظر درباره وضعیت جاری در مذاکرات وین انجام شد، میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه دیداری جداگانه با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران داشت.

اولیانوف در توییتی نوشت که مذاکره و هماهنگی نزدیک میان نمایندگان روسیه و آمریکا در مذاکرات وین، پیش‌نیاز مهم در راستای پیشرفت برای احیای برجام است از سوی دیگر علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین، روند مذاکرات وین را «مثبت» خواند و با بیان اینکه «گفت‌وگوها خوب پیش می‌رود»، تاکید کرد که اگر توافق انجام شود، ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند.

باقری کنی افزود: «در صورتی که توافق حاصل شود ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند و ایران پس از انجام راستی‌آزمایی، اقدامات هسته‌ای را در چارچوب توافق صورت خواهد داد.»

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید