روزنامه دولت ایران: سود تخفیف‌ نفتی ایران به خارجی‌ها از ریسک تحریم‌های آمریکا بیشتر است

۱۴۰۰/۱۰/۸

روزنامه دولتی «ایران» با اشاره به ارزان‌فروشی شدید نفت ایران از سوی جمهوری اسلامی، نوشت تخفیف‌هایی که تهران برای فروش نفت خود به خریداران خارجی می‌دهد به‌گونه‌ای است که سودش بیشتر از ریسک تحریم‌های آمریکاست.

این روزنامه روز چهارشنبه هشتم دی در یادداشتی با عنوان «ساعت تحریم‌ از کار افتاده است» نوشت این اقدام جمهوری اسلامی موجب شده که خرید نفت ایران برای خریدارانش به ویژه چین «به صرفه» باشد و حتی میزان این خرید افزایش یابد.

روزنامه ایران با این ادعا که تحریم‌های آمریکا بی‌اثر شده، از تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی خواست «همان گونه که طی ماه‌های اخیر نشان داده» تحت تاثیر «جنگ روانی» قرار نگیرد و برای رسیدن به یک «توافق مطلوب» باز هم صبر کند.

روزنامه دولت ایران افزود: «با شکست رویکرد فشار حداکثری، ایران به پشت خیمه‌های تحریم رسیده است.»

پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، فروش نفت ایران شدیدا کاهش پیدا کرد.

اما در خردادماه گذشته، روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل در گزارشی ۱۲۳ نفتکش ایرانی را که با دور زدن تحریم‌ها، نفت را در بازار سیاه به صورت قاچاق به چین می‌فروشند، پشتوانه برنامه اتمی ایران خواند و افزود ایران ناوگان کشتیرانی خود را طی یک سال دو برابر کرده است.

با این حال، همزمان با مذاکرات برای احیای برجام‌، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرد در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، واشینگتن تحریم‌های جدیدی را علیه فروش نفت ایران به چین اعمال خواهد کرد.

ایران آمارها مربوط به فروش نفت خود را منتشر نمی‌کند.

پیشتر مجیدرضا حریری، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، گفت اطلاعات تجاری ایران که بر اساس دور زدن تحریم‌ها انجام می‌شود از جمله آمار فروش نفت، «به طور کلی محرمانه است» و افشای آنها مثل «افشای اسرار جنگی» است.

این در حالی است که محسن خجسته‌مهر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، اعلام کرد این کشور از ابتدای انقلاب تاکنون «بیش از ۸۰ میلیارد بشکه نفت» تولید کرده و «بالای یک تریلیون دلار نفت» فروخته است.

مستند کوتاه - چرا رئیس‌جمهور استعفا کرد؟
چشم‌انداز با سیما ثابت
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید