خانواده بنجامین بری‌یر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، از اعتصاب غذای او خبر دادند

۱۴۰۰/۱۰/۶

خانواده بنجامین بری‌یر، شهروند ۳۶ ساله فرانسوی که به اتهام «جاسوسی» از بیش از یک سال و نیم پیش در ایران زندانی شده، اعلام کردند که او از روز چهارم دی اعتصاب غذا را در اعتراض به نداشتن حق تماس با خانواده به مناسبت کریسمس و همچنین بدرفتاری‌ها در زندان آغاز کرده است.

بلاندین بری‌یر، خواهر این زندانی سیاسی روز دوشنبه ششم دی، به خبرگزاری فرانسه گفت برادرش «هیچ تغییری» در وضعیت خود نمی‌بیند.

روز یکشنبه، کانال تلگرامی شیرین عبادی خبر داده بود بری‌یر در اعتراض به وضعیت خود از روز شنبه اعتصاب غذا کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در توضیحاتی درباره وضعیت سلامتی بری‌یر اشاره‌ای به اعتصاب غذای این زندانی نکرد.

همچنین این مقام دولت فرانسه برخلاف موارد مشابه قبلی -فریبا عادلخواه و رولان مارشان- خواستار آزادی بری‌یر نشد و همچنین بازداشت طولانی‌مدتش را محکوم نکرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، سفارت این کشور در تهران روز دوشنبه با بری‌یر تماس گرفت و پیشتر نیز در ۲۱ دسامبر این زندانی از یک دیدار کنسولی جدید بهره‌مند شده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد بنجامین بری‌سر در سفری توریستی به ایران دستگیر شده و از زمان دستگیری او، وزارت خارجه فرانسه در پاریس و سفارت فرانسه در تهران با «بیشترین توجه» پیگیر وضعیت این شهروند فرانسوی بوده است.

بری‌یر که در ادامه یک سفر طولانی گردشگری وارد ایران شده بود، خرداد سال گذشته به اتهام استفاده از هلی‌کم (پهپاد فیلمبرداری) در مرز ایران و ترکمنستان بازداشت شد.

بری‌یر اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد نگه داشته شده است.

در خردادماه، سعید دهقان، وکیل این گردشگر فرانسوی گفت که دادسرای مشهد با پایان تحقیقات، برای موکلش در دو اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» قرار مجرمیت صادر کرد.

دهقان همچنین گفت که دادگاه برای دو اتهام «افساد فی‌الارض» و «شرب خمر» قرار منع تعقیب صادر کرده است.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با رد اتهامات وارده علیه بری‌یر، آنها را «غیرقابل‌درک» خواند و تاکید کرد هیچ مدرکی دال بر جاسوسی بری‌یر وجود ندارد.

فعالان حقوق‌بشر بارها حکومت ایران را به بازداشت و حبس شهروندان خارجی و دوتابعیتی، به‌عنوان اهرم فشاری برای امتیازگیری از کشورهای غربی متهم کرده‌اند.

اتهامات علیه این شهروند فرانسوی، در حالی است که فرانسه در کنار آمریکا، چین، روسیه و آلمان، به‌دنبال احیای برجام است.

خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید