کمیته علمی مقابله با کرونا:باید از الان اقدامات برای مقابله با سویه اومیکرون را تشدید کنیم

۱۴۰۰/۱۰/۶

مسعود یونسیان، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، گفت: انتظار داریم سرعت پیشرفت اومیکرون در کشور بسیار بالا باشد. باید از الان تعویق امتحانات حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، بازگشت آموزش مجازی و دورکاری کارمندان اجرا شود و واکسیناسیون هشت میلیون نفر که واکسن نزده‌اند نیز تکمیل شود

یونسیان افزود که ما در نامه کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا هم به این موضوع تاکید کردیم که باید آمادگی کامل مقابله با شرایط روزهای آتی را داشته باشیم. زمانی که شیب رو به بالای بستری و حتی ابتلا را ببینیم، دیگر برای پیشگیری دیر است.

او خاطرنشان کرد که در پنج موج گذشته «پیشگیری» به معنای واقعی کلمه که سبب جلوگیری از بروز پیک شود، نداشتیم و هربار آنقدر درنگ کردیم که تعداد بستری و مرگ افزایش یابد تا رفتار واکنشی داشته باشیم.

این عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در ادامه گفت: قبل از بروز اتفاق باید پیشگیری رخ دهد و به همین دلیل است که پیشنهاداتی مانند تعویق امتحانات حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، توجه مجدد به آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌ها و مدارس، تعطیلی ورزشگاه‌ها و مراسم‌های فرهنگی، ادامه دورکاری کارمندان و واکسینه کردن هشت میلیون نفری که هنوز واکسن نزدند را جدی بگیریم.

به گفته یونسیان قرنطینه هوشمند موضوع حائز اهمیت دیگری است که افرادی که واکسن نزده‌اند یا سابقه تست مثبت در ۱۰ روز اخیر داشتند رصد شوند و باید مانع ورود آنها به مجامع سرپوشیده، وسایل حمل و نقل عمومی شد.

این عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اضافه کرد که یکی از موضوعات مهم در شرایط فعلی این است که در مورد سویه اومیکرون کرونا، باید ابتلای سرپایی ملاک روند ابتلا قرار گیرد اما در حال حاضر، آمار وزارت بهداشت بر اساس میزان بستری و مرگ است درحالی که در سویه اومیکرون، اتکا به تعداد بستری‌ها شاخص حساسی برای پایش آن نیست.

خلاصه خبرها
امروز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید