هشدار پوتین به غرب درباره گسترش ناتو به نزدیکی مرز‌های روسیه؛ از خطر قرمز ما عبور نکنید

۱۴۰۰/۱۰/۵

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه هشدار داد اگر غرب خواسته‌ این کشور برای تضمین‌های امنیتی که مانع گسترش ناتو به اوکراین می‌شود را برآورده نکند، کرملین  گزینه‌های متعددی را برای مقابله در نظر خواهد کرد.

در اوایل ماه دسامبر، مسکو پیش نویس اسناد امنیتی را ارائه کرد که در آن از ناتو خواسته بود عضویت اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق را رد کند و استقرار نظامی خود  در اروپای مرکزی و شرقی را متوقف کند.

پوتین از غرب خواسته است که به سرعت این خواسته‌ها را برآورده کند و هشدار داده که اگر غرب به مسیر به گفته او  «تهاجمی» خود در نزدیکی مرزهای روسیه ادامه دهد، مسکو  «اقدامات نظامی-فنی کافی» را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

او در اظهاراتی که یکشنبه پنجم دی‌ماه از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، در پاسخ به این سوال  که پاسخ مشخص مسکو به اقدام‌های غرب چیست، گفت که «ممکن است متنوع باشد». او بدون دادن توضیح درباره جزییات تاکید پاسخ روسیه «بستگی به پیشنهادهایی دارد که کارشناسان نظامی ما به من ارائه کنند».

ایالات متحده و متحدانش با استناد به اصول ناتو مبنی بر اینکه عضویت در این سازمان برای کشور‌های واجد شرایط، آزاد است، از ارائه  تضمین به روسیه در مورد اوکراین خودداری کرده‌اند.

با این حال قرار است مذاکرات امنیتی با روسیه  برای بحث در مورد نگرانی‌های امنیتی این کشور در ژانویه ۲۰۲۲ آغاز شود.

پوتین در این باره گفت: « مذاکرات با آمریکا در ژنو برگزار خواهد شد. به موازات آن، مذاکراتی نیز بین روسیه و ناتو انجام می شود و انتظار می‌رود مذاکرات گسترده‌تری تحت حمایت سازمان امنیت و همکاری در اروپا انجام شود.»

او بار دیگر تاکید کرد که عضویت اوکراین در ناتو یا استقرار تسلیحات این سازمان در آنجا خط قرمزی برای مسکو است که اجازه عبور غرب از آن را نخواهد داد.

پوتین افزود: «ناتو می تواند موشک هایی را در اوکراین مستقر کند که رسیدن به مسکو تنها چهار یا پنج دقیقه طول می کشد.»

رییس‌جمهوری روسیه ادامه داد: «آنها ما را به خطی کشانده‌اند که نمی‌توانیم از آن عبور کنیم. آنها کار را به جایی رسانده اند که ما باید به آنها بگوییم. توقف کنید.»

او ابراز نگرانی کرد که ایالات متحده و متحدانش ممکن است تلاش کنند مذاکرات امنیتی را به تاخیر بیندازند و از آنها به عنوان پوششی برای پیگیری افزایش نظامی در نزدیکی روسیه استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد که روسیه خواسته های امنیتی خود را منتشر کرد تا آنها را به اطلاع عموم برساند و فشار بر آمریکا و متحدانش را برای مذاکره درباره یک توافق امنیتی افزایش دهد.


چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی
بوم و گِل - فصل چهارم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید