آمریکا: قاچاق سلاح‌های ایران به حوثی‌ها، باعث کشته شدن غیرنظامیان و ادامه جنگ یمن می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۳

وزارت خارجه آمریکا هشدار داد اقدام جمهوری اسلامی در انتقال قاچاقی سلاح‌ به حوثی‌ها در یمن، امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند و باعث کشته شدن غیرنظامیان و طولانی‌تر شدن جنگ در یمن می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «انتقال غیرقانونی سلاح‌های ایران به یمن امکان حمله بی‌رحمانه حوثی‌ها به مارب را ایجاد می‌کند و به کشته شدن غیرنظامیان و طولانی‌تر شدن جنگ منجر می‌شود.»

این بیانیه افزود: حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح در سراسر خاورمیانه، امنیت جهان و منطقه‌، نیروهای نظامی ایالات‌متحده، کارکنان دیپلماتیک و شهروندان آمریکایی ساکن منطقه و شرکای واشینگتن را تهدید می‌کند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «قاچاق سلاح از ایران برای حوثی‌ها به منزله نقض فاحش تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل و مثالی دیگر از فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه است.»

در۲۰ دسامبر، ۲۹ آذر، دو کشتی گارد ساحلی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا یک محموله تسلیحات غیرقانونی، شامل حدود یک هزار و ۴۰۰ تفنگ تهاجمی «ای‌کی-۴۷» و ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ گلوله را از یک کشتی ماهیگیری بدون پرچم در دریای عمان کشف و ضبط کردند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با اشاره به عبور این کشتی از مسیر آب‌های بین‌المللی که در گذشته برای حمل و نقل غیرقانونی سلاح به شبه‌نظامیان حوثی در یمن استفاده می‌شده، ارزیابی کرد که مبدا این کشتی ایران باشد.

در ماه‌های فوریه و مه سال ۲۰۲۱ نیز نیروهای آمریکایی از کشتی‌های مشابه ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضدتانک، هزاران تفنگ و صدها مسلسل و نارنجک‌انداز کشف کردند.

این بیانیه در حالی صادر می‌شود که حمله‌های ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی علیه مواضع حوثی‌های مورد حمایت ایران در صنعا، مارب و الجوف ادامه دارد.

این ائتلاف روز پنج‌شنبه اعلام کرد که حوثی‌های مورد حمایت ایران از یک استادیوم فوتبال به نام الثوره در شمال صنعا به‌عنوان انبار تسلیحاتی استفاده می‌کنند و با تهدید حمله به این زمین ورزشی، به حوثی‌ها شش ساعت مهلت داد تا تسلیحات را از این مکان خارج کنند.

پس از پایان این ضرب‌الاجل، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از هدف قرار دادن ۹ انبار اسلحه حوثی‌های مورد حمایت ایران در کمپی به نام «التشریفات» در صنعا خبر داد.

طبق اعلام این ائتلاف، حوثی‌ها پس از مهلت شش ساعته‌ای که به آنها داده شده بود، تسلیحات خود را به این کمپ منتقل کرده بودند.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید