ائتلاف نظامی به رهبری ریاض اظهارت ایران درباره «تعلل» در انتقال ایرلو را توهین‌آمیز خواند

۱۴۰۰/۱۰/۱

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در بیانیه‌ای به نقل از ترکی المالکی، سخنگوی این ائتلاف، اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران درباره انتقال حسن ایرلو را «توهین‌آمیز» و «غیرقابل قبول» خواند.

ایرلو از اعضای سپاه پاسداران بود که آمریکا اعلام کرده بود در پوشش سفیر نزد شبه‌نظامیان حوثی فرستاده شده است.

مالکی روز چهارشنبه اول دی‌ماه گفت سخنان حسین امیرعبداللهیان با اصول و ارزش‌های سعودی منافات داشته ‌و تلاش‌های انسان‌دوستانه نیروهای ائتلاف برای تسهیل خروج ایرلو از یمن به بصره را کاملا نادیده گرفته است.

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری ریاض ادامه داد این ائتلاف در پاسخ به توصیه رهبری عربستان سعودی و پس از میانجیگری عمان و عراق، عملیات انتقال ایرلو را به دلایل بشردوستانه در کمتر از ۴۸ ساعت پس از درخواست میسر کرد.

او تاکید کرد که ائتلاف تمامی اقدامات لازم برای عملیات انتقال و عبور را فراهم کرد و این دومین عملیات تخلیه در مورد یک شهروند ایرانی مرتبط با درگیری نظامی در یمن بود.

به گفته مالکی، مورد قبلی، مربوط به یکی از پرسنل‌های کشتی جنگی «ساویز» در سال ۲۰۱۹ بود که با کمک نیروهای هوایی عربستان سعودی خارج شد و مدت‌ها برای معالجه در یکی از بیمارستان‌های این کشور بستری بود.

مالکی افزود این شخص نیز سپس با وساطت عمان با هواپیمای سعودی به مسقط انتقال یافت و به مقامات ایرانی تحویل داده شد.

پس از اعلام مرگ حسن ایرلو «بر اثر ابتلا به کرونا» از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی، وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه در حاشیه مراسم خاکسپاری او به خبرنگاران گفت: «طرف سعودی در این موضوع خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی تعلل کردند.»

او ادامه داد: «ما اعتراض خودمان را براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی به طور رسمی اعلام خواهیم کرد.»

ایرلو در سال ۱۳۹۹ با اعلام مقام‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی به عنوان سفیر تهران در صنعا‌ که تحت کنترل نظامیان حوثی قرار دارد،‌ منصوب شد.

صنعا از بیش از هفت سال پیش تاکنون به دست شبه‌نظامیان شیعی حوثی تحت حمایت ایران در یمن تصرف شده است.

روز سه‌شنبه مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، یک اندیشکده مستقر در واشینگتن، با انتشار نتایج یک تحقیق خود اعلام کرد که حوثی‌ها در سال ۲۰۲۱ حملات خود به عربستان سعودی را نسبت به سال قبل از آن، دو برابر کردند.

این مرکز تاکید کرد توسل جمهوری اسلامی به نیروهای نیابتی و انواع جنگ‌های نامنظم راهی برای گسترش نفوذ بدون حمله مستقیم به دیگر کشورهاست و پهپادها نمونه بارز چگونگی انجام این کار است.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید