اختصاصی؛ دفتر خامنه‌ای به امامان جمعه اهل سنت هشدار داده به عزل مولوی گرگیج اعتراض نکنند

۱۴۰۰/۹/۲۷

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، در پی عزل غیرقانونی مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه‌ اهل سنت آزادشهر در استان گلستان، دفتر علی خامنه‌ای در تماس با برخی از امامان جمعه‌ اهل سنت به آنها هشدار داده است که به این اقدام اعتراض نکنند.

همزمان، وبسایت «رصد بلوچستان» نیز خبر داده پس از عزل مولوی گرگیج، دفتر خامنه‌ای و همچنین اداره‌های اطلاعات در شهرهای این استان به صورت خصوصی به برخی از امامان جمعه‌ اهل سنت هدایایی اهدا کرده‌اند.

با این حال، عبدالکریم حسین‌پور، امام جمعه اهل سنت شهر گُشت، حمایت خود را گرگیج اعلام کرد و گفته‌ها مبنی بر اهانت گرگیج به اهل بیت را تهمت محض دانست.

روز جمعه پس از آنکه کاظم نورمفیدی، نماینده‌ خامنه‌ای در استان گلستان، در اقدامی غیرمعمول مولوی گرگیج‌ را عزل و امام جمعه اهل سنت جدیدی برای آزادشهر منصوب کرد، مردم با تجمع مقابل خانه‌ گرگیج این اقدام را غیر قانونی خواندند.

همچنین به دنبال انتشار خبری درباره دستور حصر خانگی مولوی گرگیج، برخی مردم آزادشهر روز جمعه او را از خانه به مسجد بردند.

روز جمعه ویدیوهای منتشر شده حاکی از حضور نیروهای امنیتی و ضد شورش در اطراف خانه‌ امام جمعه‌ پیشین اهل سنت داشت.

عزل این روحانی اهل سنت در حالی انجام شد که پیش از این انتصاب امامان جمعه اهل سنت، برخلاف امامان جمعه شیعه، توسط رهبر جمهوری اسلامی انجام نمی‌شد و مقبولیت آنان بین مردم منطقه عامل اصلی انتخاب این امامان جمعه بود.

با این حال خامنه‌ای در سال‌های گذشته نهادهایی را برای دخالت در امور اهل سنت ایجاد کرده و امامان جمعه در برخی از شهرستان‌ها توسط این نهادها انتخاب می‌شوند.

عزل غیرقانونی این روحانی شاخص اهل سنت از سمت امام جمعه پس از واکنش روحانیون شیعه به سخنان او درباره امام سوم شیعیان صورت گرفت.

بنابر گزارش‌ها، گرگیج گفته بود عمر بود که امام حسین را به عقد دختر یزدگرد درآورد و نسل بعدی امامان از آنها بود؛ از این رو، اگر کسی خلافت عمر را نپذیرد نسل‌های بعدی امامان را زیر سوال می‌برد.

این سخنان با اعتراض شدید تعدادی از روحانیون شیعه مواجه شد و برخی از آنان نیز علیه او ناسزا گفتنند.

گرگیج پس از این واکنش‌ها با اعلام اینکه سخنانش تحریف شده گفت قصدش از بیان این سخنان، اعتراض به توهین‌هایی بود که به خلیفه دوم مسلمانان در «ایام فاطمیه» در ایران صورت می‌گیرد.

خلاصه خبرها
امروز
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید