مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را تصویب کرد

۱۴۰۰/۹/۲۵

مجمع عمومی سازمان ملل با ۷۸ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۶۹ رای ممتنع، «قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران» را تصویب کرد. کانادا قطعنامه‌ محکومیت نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران را ارائه کرده بود.

با تصویب این قطعنامه، پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی برای یک سال دیگر باز می‌ماند.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل پیش‌نویس قطع‌نامه علیه ایران را پیشتر در ماه نوامبر تصویب کرده بود.

این قطعنامه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران، از جمهوری اسلامی خواست ضمن رسیدگی به مساله میزان بالای مجازات اعدام، از جمله اعدام کودکان، شرایط زندان‌ها را بهبود بخشد و محدودیت‌ها علیه آزادی بیان و تجمع را در فضای واقعی و مجازی متوقف کند.

این قطعنامه از جمهوری اسلامی خواست به آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی پایان داده و ضمن تحقیق و تفحص درباره موارد نقض حقوق بشر، متخلفان را در قبال کارهای خود پاسخگو کند.

سال گذشته نیز، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران را که از سوی کانادا تصویب شده بود به تصویب رسانده بود.

در قطعنامه سال گذشته نیز، مجازات اعدام و نیز اعدام کودکان زیر ۱۸ سال، سرکوب دستگیری‌ و بازداشت‌های خودسرانه، و همچنین شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه و همچنین سرکوب بهائیان مورد توجه قرار گرفته بود.

قطعنامه سال گذشته سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواسته بود به وضعیت نامناسب زندان‌های ایران رسیدگی کند، فعالان حقوق زنان را که به دلیل اعمال حقوق خود زندانی شده‌اند آزاد کند و به نقض حقوق اقلیت‌های قومی و زبانی و سایر اقلیت‌ها پایان دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید