آمریکا از آمادگی خود برای فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپاد به امارات متحده عربی خبر داد

۱۴۰۰/۹/۲۴

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپاد به امارات متحده عربی خبر داد. پیشتر یک مقام اماراتی با اشاره به ملاحظاتی گفته بود ابوظبی به واشینگتن اطلاع داده مذاکرات برای خرید این جنگنده‌ها را متوقف می‌کند.

بلینکن روز چهارشنبه ۲۴ آذر در کوالالامپور پایتخت مالزی درباره تاخیر پیش آمده در واگذاری این تسلیحات به امارات گفت: «ما می‌خواستیم مطمئن شویم، برای مثال، از این که تعهد ما به برتری کیفی نظامی اسرائیل تضمین شده است.»

او ادامه داد: «می‌خواستیم مطمئن شویم می‌توانیم یک بررسی کامل از هر فناوری که به دیگر شرکا در منطقه از جمله امارات فروخته یا منتقل می‌شود، انجام دهیم.»

وال استریت ژورنال روز سه‌شنبه به نقل از مقام‌های آمریکایی که نامشان فاش نشده، نوشت امارات تهدید کرده از قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری خرید هواپیماهای اف-۳۵ ساخت آمریکا، پهپاد و دیگر تسلیحات پیشرفته خارج خواهد شد.

این روزنامه آمریکایی تاکید کرد این تهدید در حالی است که دو متحد قدیمی درباره نقش چین در خلیج فارس اختلاف دارند.

همچنین یک مقام اماراتی با اشاره به «الزامات فنی، محدودیت‌های عملیاتی مستقل و تحلیل‌ هزینه/فایده» گفته بود امارات به آمریکا اطلاع داده مذاکرات برای دستیابی به این جنگنده‌ها را متوقف می‌کند.

او به رویترز گفت مذاکرات در این باره ممکن است در آینده از سر گرفته شود و گفت‌وگوهایی برای «بررسی شرایط امنیت دفاعی متقابل برای خرید» این تسلیحات وجود دارد.

قرارداد خرید تسلیحات آمریکایی از جمله جنگده‌های اف-۳۵ از سوی امارات در زمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا امضا شد، اما پیشرفت‌ها درباره این قرارداد در زمان دولت جو بایدن با توجه به نگرانی‌های واشینگتن درباره روابط امارات متحده عربی و چین کند شده است.

رویترز به نقل از منابعی نوشت که بر اساس این قرارداد امارات ۵۰ جنگنده اف-۳۵ و ۱۸ پهپاد جنرال اتمیکس ام‌کیو ۹ ریپر را خریداری می‌کند.

در روزهای اخیر نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل به امارات متحده عربی سفر کرد.

سخنگوی بنت در پاسخ به این پرسش که آیا این قرارداد و موضوع برتری کیفی نظامی اسرائیل در منطقه در این سفر مطرح شده، گفت اسرائیل هیچ درخواستی از سوی ابوظبی در این زمینه دریافت نکرده است.

خبر ورزشی
پنجره
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید