وزیر اطلاعات اسرائیل در پی انتشار گزارش واشینگتن‌پست: سوریه نباید سلاح شیمیایی داشته باشد

۱۴۰۰/۹/۲۳

در پی انتشار گزارش روزنامه واشینگتن‌پست درباره حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات تولید سلاح شیمیایی سوریه، الازار استرن، وزیر اطلاعات اسرائیل گفت نمی‌توان به سوریه اجازه دستیابی به سلاح شیمیایی داد.

استرن روز سه‌شنبه ۲۳ آذر در مصاحبه‌ای با رسانه‌های اسرائیل، بدون اشاره مستقیم به گزارش واشینگتن‌پست گفت: «ما همسایه‌ای داریم که ثابت کرده در استفاده از سلاح شیمیایی حتی علیه مردمش تردید نمی‌کند. [بشار] اسد نباید سلاح شیمیایی داشته باشد.»

مقام‌های اسرائیل درباره این گزارش اظهارنظر نکرده‌اند.

واشینگتن پست نوشت که دو مورد از حملات منتسب به اسرائیل در خاک سوریه در تابستان گذشته و در بهار دو سال پیش، علیه تاسیسات زیرزمینی ساخت سلاح شیمیایی در آن کشور بوده است.

به نوشته واشینگتن پست، در ژوئن امسال و پیش از آن، در ماه مارس سال ۲۰۲۰ اسرائیل دو بار به تاسیسات ساخت سلاح شیمیایی در سوریه حمله کرده است. تقریبا تمامی حملات منتسب به اسرائیل در سوریه در سالهای اخیر به نیروهای ایرانی و یا شبه‌نظامیان نزدیک به ایران بوده و این دو حمله، اگر ادعای واشینگتن پست درست باشد، مواردی استثنایی بوده‌اند.

واشینگتن پست به نقل از مقام‌های ارشد اطلاعاتی کنونی و پیشین غربی می‌گوید در حمله تابستان امسال، اسرائیل سه تاسیسات نظامی سوریه در نزدیکی شهرهای دمشق و حمص را هدف قرار داد که منجر به کشته شدن هفت نظامی سوری و یک مهندس که در یکی از لابراتوارهای نظامی کار می‌کرد منجر شد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، در حمله بهار دو سال پیش نیز، یک ویلا در نزدیکی حمص که پیشتر مرکز توسعه تسلیحات شیمیایی سوریه بود هدف قرار گرفته است. واشینگتن پست می‌گوید که در این ویلا عناصر شیمیایی تولید می‌‌شد که هم می‌توانند استفاده غیرنظامی داشته باشند و هم در ساخت انواع کلاهک‌های شیمیایی، از جمله گاز اعصاب به کار روند.

واشینگتن پست می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل پیش از حمله سال ۲۰۲۰ اطلاعاتی دریافت کرده بودند مبنی بر اینکه رژیم بشار اسد قصد دارد برنامه تسلیحات شیمیایی خود را که هفت سال پیش برچیده بود از سر بگیرد.

خبرگزاری رویترز این گزارش را به نقل از یک فرد آگاه که نخواست نام یا ملیتش فاش شود تأیید کرده است.

مقام‌های اسرائیلی و سوری به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند این حملات علاوه بر اینکه به منظور نابود کردن برنامه تسلیحات شیمیایی رژیم بشار اسد انجام شده‌اند، هدف دیگری را هم دنبال می‌کرده‌اند. به گفته تحلیلگران، انجام این حملات و نیز افشای آنها در شرایط کنونی که مذاکرات اتمی با ایران ادامه دارد، این پیام را به جمهوری اسلامی و کشورهای مذاکره‌کننده با تهران می‌دهد که اسرائیل از حمله به تاسیسات زیرزمینی تسلیحات نامتعارف ابایی ندارد و هر گاه که چنین حمله‌ای را برای امنیت خود لازم بداند، به آن دست خواهد زد.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید