ایران: مطالبات تهران از بغداد ۵ تا ۷ میلیارد دلار است؛ عراق: آماده پرداخت پول گازیم

۱۴۰۰/۹/۲۳

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق گزارش‌ها درباره وصول کل مطالبات تهران از بغداد را تکذیب کرد و گفت: «مقرر شده بخشی از مطالبات به صورت اسکناس به ایران پرداخت شود.» در پی این اظهارات، سخنگوی وزارت برق هم گفت کشورش آمادگی خود درباره پرداخت تمام بدهی گاز به ایران را اعلام کرده است.

یحیی آل‌اسحاق روز دوشنبه ۲۲ آذر به خبرگزاری مهر گفت بخش دیگری از مطالبات ایران از عراق به صورت هزینه‌کرد برای خرید اقلام مورد نیاز ایران از طریق عراق پرداخت می‌شود.

او افزود برای این کار بانک‌های مرکزی دو کشور موافقت‌نامه‌ای را امضا کرده‌اند و «در همین راستا بخشی از مطالبات از عراق وصول شده و روند وصول ادامه دارد.»

آل‌اسحاق مطالبات ایران از عراق را حدود ۵ تا ۷ میلیارد دلار اعلام کرد و ادامه داد: «عمده این مطالبات به فروش و صادرات گاز و برق به این کشور مربوط است.»

رییس اتاق مشترک ایران و عراق همچنین گفت: «از آنجا که با پرداخت بخشی از مطالبات، جریان صادرات به عراق ادامه دارد مطالبات ایران از عراق همچنان در محدوده ۵ تا ۷ میلیارد دلار باقی است.»

این اظهارات در حالی است که احمد موسى، سخنگوی وزارت برق عراق روز سه‌شنبه به خبرگزاری رسمی این کشور گفت این وزارتخانه و طرف ایرانی هیات‌هایی تشکیل دادند و در پی آن پیشنهادات و موضوعات متعددی را ارائه شد، از جمله لزوم پرداخت بدهی‌ به ایران. او افزود عراق آمادگی‌اش را درباره پرداخت بدهی گاز به تهران اعلام کرده است.

عراق نزدیک به یک سوم گاز و برق مصرفی خود را از ایران وارد می‌کند. اما ایران اخیرا بارها عرضه انرژی به عراق را قطع کرده تا این کشور را وادار به پرداخت پول‌های مسدودشده ایران در عراق کند.

روز یکشنبه، احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق با اشاره به این که این کشور با قطع روزانه برق و بحران حاد انرژی روبه‌روست، اعلام کرد بغداد در حال مذاکره با ریاض برای خرید برق از عربستان سعودی است.

بوم و گِل - فصل چهارم
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید