بودجه پیشنهادی رئیسی: مالیات بیشتر و امید اندک به توافق

۱۴۰۰/۹/۲۱

پس از آنکه ابراهیم رئیسی درباره لایحه بودجه‌ سال ۱۴۰۱ که قرار است منابع آن با دریافت مالیات‌ بیشتر و افزایش ملایم فروش نفت تامین شود، گفت که نباید اقتصاد کشور را به بیگانگان گره زد، فایننشال‌تایمز نوشت این لایحه نشان می‌دهد از نظر دولت رئیسی، تحریم‌ها در سال آینده لغو نخواهد شد.

در لایحه بودجه دولت سیزدهم که روز یکشنبه به مجلس ارائه شد، صادرات نفت خام ایران در سال مالی آینده حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز و مجموع بیش از ۱۲ میلیارد دلار تنظیم شده که نسبت به سال مالی جاری افزایش اندکی داشته است.

با این حال دولت انتظار دارد که درآمدهای مالیاتی از طریق رشد پیش‌بینی شده ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی و مالیات‌های بیشتر بر واردات و مالیات‌های جدید بر صاحبان خانه‌ها و خودروهای گران‌قیمت، ۶۲ درصد افزایش یابد.

در لایحه پیشنهادی رئیسی، بودجه عمومی دولت در سال آینده حدود یک هزار و ۵۰۵ هزار میلیارد تومان، نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار با نرخ روز دلار آزاد، پیش‌بینی شده است و مجلس شورای اسلامی باید این لایحه قبل از پایان اسفند ماه تصویب کند.

ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس به طور تلویحی از حسن روحانی به‌دلیل گره زدن اقتصاد کشور به احیای برجام و لغو تحریم‌ها انتقاد کرد.

رئیسی گفت: «اشکال جدی که در قبل همه را رنج می‌داد، این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و کاری که می‌شد با استفاده از ظرفیت‌های فراوان کشور به ویژه نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمند انجام داد، انجام نمی‌شد.»

تحلیلگران می‌گویند دولت رئیسی که به دلیل مشکلات اقتصادی با خشم عمومی مواجه است، براین عقیده است که اقتصاد در ایران سخت‌ترین سال‌های خود را پشت سر گذاشته است.

یک تحلیلگر ایرانی به روزنامه فایننشال‌تایمز گفت لایحه بودجه، به ویژه میزان فروش نفت پیش‌بینی شده در آن، نشان می‌دهد که به نظر دولت رئیسی تحریم‌های آمریکا در سال آینده لغو نخواهد شد و دولت با این مساله کنار آماده است.

این تحلیلگر ایرانی به فایننشال‌تایمز گفت: «مقام‌های دولت رئیسی احتمالا می‌دانند که درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده نیز به‌دلیل مشکلات اقتصادی و ادامه تحریم‌ها قابل تامین نیست، اما فکر می‌کنند که می‌توانند از عهده آن برآیند.»

اقتصاد و بازار
امروز
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید