دیدار بلینکن با وزرای خارجه سه کشور اروپایی، سکون در مذاکرات وین زیر سایه نشست گروه ۷

۱۴۰۰/۹/۲۰

وزیر خارجه آمریکا با همتایان خود از سه کشور اروپایی عضو برجام دیدار و با آنها درباره راه‌های پیش رو گفت‌وگو کرد؛ همزمان خبرنگار ایران‌اینترنشنال با اشاره به اینکه مذاکرات وین تحت‌الشعاع نشست گروه ۷ قرار گرفته از سکون در وین خبر می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه گفت که وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه در لیورپول «دیداری سازنده» داشتند و «درباره مذاکرات برجام و مسیر پیش رو» رایزنی کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، برای شرکت در نشست گروه ۷ به لیورپول بریتانیا رفته است. با اینکه محور اصلی مذاکرات گروه ۷ موضوع تنش روسیه و اوکراین است، اما انتظار می‌رود به موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز پرداخته شود.

همچنین در حالی که گزارش شده بود رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در روزهای پایان هفته میلادی وارد وین می‌شود، او روز شنبه به لیورپول رفت و سفر او به وین در هاله‌ای از ابهام است.

شماری از رسانه‌های بین‌المللی به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داده‌اند پیشرفتی به دست نیامده و هیات ایران همچنان از پیشنهادهای قبلی خود حرف می‌زند.

با این حال رسانه‌های جمهوری اسلامی و خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران در دو روز گذشته از «فضای مثبت» در مذاکرات وین خبر می‌دهند.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، فضای مذاکرات را «مثبت و رو به جلو» خوانده و خبرگزاری دولتی ایرنا نیز از «حاکم شدن فضایی نسبتا مثبت و واقع‌بینانه بر گفت‌وگوها» خبر داده است.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، نیز فضای مذاکرات را «مثبت» خواند و به شبکه الجزیره گفت طرف اروپایی در مذاکرات انعطاف نشان داده است.

همزمان، وبسایت نور نیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، سه کشور اروپایی را متهم کرد که برای «تغییر ریل مذاکرات» تلاش می‌کنند. این سایت مدعی شد که اقدامات این کشورها با هدف «امتیازگیری» از چین و روسیه و ایران صورت می‌گیرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه خبر داده بود که هیات جمهوری اسلامی در وین ادامه مذاکرات بر اساس متن‌های دور قبلی مذاکرات (سی‌ام خرداد) را پذیرفته است.

هفتمین دور مذاکرات وین که نخستین مذاکرات هسته‌ای در دولت ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود هشتم آذر آغاز شد، جمعه گذشته بی‌نتیجه دچار وقفه شد و از روز پنجشنبه از سر گرفته شده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید