محکومیت آنگ سان سوچی رهبر برکنار شده میانمار به چهار سال زندان

۱۴۰۰/۹/۱۵

دادگاهی در میانمار، آنگ سان سوچی رهبر برکنار شده این کشور را روز دوشنبه به اتهام تحریک و نقض محدودیت‌های ویروس کرونا به چهار سال زندان محکوم کرد.

این حکم اولین مورد از سری پرونده‌هایی بود که برنده ۷۶ ساله جایزه نوبل پس از برکناری از قدرت در کودتای سال گذشته با آن روبرو شد. کودتای ارتش از شروع دومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری سچی جلوگیری کرد. او بعد از این کودتا همراه با تعدادی دیگر از چهره‌های غیرنظامی بازداشت شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی حقوقی میانمار نوشت اگر سوچی در تمام پرونده‌هایی که با آن مواجه است مجرم شناخته شود، ممکن است به بیش از ۱۰۰ سال زندان محکوم شود.

این مقام حقوقی گفت دادگاه مشخص نکرده آیا سوچی به خاطر این دو محکومیت به زندان فرستاده می شود یا در حبس خانگی قرار می گیرد.

سوچی در مبارزات طولانی خود برای دموکراسی در میانمار از سال ۱۹۸۹، حدود ۱۵ سال را در حبس خانگی گذرانده است.

محکومیت سوچی به سرعت با انتقاد شدید روبرو شد. یانگی لی، گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل در امور حقوق بشر در میانمار، اتهامات و همچنین این حکم را «جعلی» توصیف کرد و اعلام کرد هر محاکمه‌ای که در این کشور برگزار شود ناعادلانه است زیرا قوه قضاییه تابع دولت نظامی است.

ارتش میانمار در توجیه کودتا اعلام کرده بود قدرت را به دلیل تقلب گسترده در انتخابات به دست گرفته است، اما ناظران مستقل انتخابات می‌گویند این ادعایی فاقد مدرک است.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید