جامعه جهانی بهائی خواستار توقف فوری حراج زمین‌های بهائیان یک روستای ایران شد

۱۴۰۰/۹/۱۵

جامعه جهانی بهائی در بیانیه‌ای حراج زمین‌های کشاورزی بهائیان روستای کتا در استان کهگیلویه و بویراحمد را «غارت» خواند و خواستار توقف فوری آن شد. در این بیانیه آمده شکایات بهائیان و تلاش برای بازخرید زمین‌هایشان، از سوی مقام‌ها رد شده و از شرکت در این حراج نیز محروم شده‌اند.

بر اساس این بیانیه، «ستاد اجرایی فرمان امام» در اواخر مهرماه، ۱۳ قطعه زمین بهائیان را با «تنها ۱۵ درصد ارزش» هر قطعه، در یک سایت به مزایده گذاشته است.

جامعه جهانی بهائی تاکید کرده که این اقدام مقام‌های جمهوری اسلامی «در بحبوحه کمبود شدید آب در ایران صورت می‌گیرد و به نظر می‌رسد این عامل انگیزه‌ای برای تصرف و فروش این اراضی ارزشمند آبی در این مقطع زمانی باشد.»

در بیانیه این جامعه همچنین به آواره شدن «بیش از ۴۰۰ خانواده بهائی پس از انقلاب از روستای کتا» اشاره شده و آمده است: «چند صد خانه توسط افرادی تحریک شده به آتش کشیده شد.»

حراج زمین‌های کشاورزی بهاییان در این روستا در حالی است که در سال گذشته تلاش‌های مضاعفی توسط مقامات جمهوری اسلامی برای مصادره دیگر املاک بهائیان در سراسر کشور صورت گرفته است.

پیشتر خانه‌ها و زمین‌های بهائیان در روستاهای ایول و روشنکوه در استان مازندران مصادره شده و همچنین چندین قطعه ملک بهائیان در استان سمنان نیز تصرف شده است.

نهادهای حقوق بشری غیردولتی و بین‌المللی بارها نسبت به آزار و اذیت سیستماتیک بهاییان از سوی جمهوری اسلامی و محرومیت آنان از حقوق اولیه‌شان در ایران ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

انسان، زمین، فردا
در کارگه هنرمندی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید