رییس موساد برای گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران به واشینگتن می‌رود

۱۴۰۰/۹/۱۴

داوید برنه‌عا رییس موساد روز یکشنبه ۱۴ آذر برای مذاکره با مقام‌‌های آمریکایی درباره ایران به واشینگتن سفر می‌کند.

داوید برنه‌عا رییس موساد روز یکشنبه ۱۴ آذر برای مذاکره با مقام‌‌های آمریکایی درباره ایران به واشینگتن سفر می‌کند. این سفر تنها چند روز پس از آن انجام می‌شود که دور جدید مذاکرات اتمی بین جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی در وین بدون نتیجه به پایان رسید.

برنه‌عا پنجشنبه گذشته گفت که یک قرارداد اتمی بد با ایران برای اسرائیل «غیرقابل تحمل» خواهد بود.

او همچنین بار دیگر تأکید کرد اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد.

به نوشته روزنامه هاآرتص، رییس موساد که در این سفر نقش فرستاده ویژه نخست‌وزیر، نفتالی بنت را ایفا خواهد کرد، دو هدف را در دیدار با مقام‌‌های آمریکایی دنبال می‌کند. نخست اینکه می‌کوشد مقام‌های آمریکایی را راضی کند که وارد یک قرارداد موقت با ایران که شامل بازگشت تهران به همه تعهدات برجامی نیست نشوند و به جای آن، از تشدید فشارها بر تهران حمایت کنند.

و دوم اینکه اطلاعات جدیدی از برنامه اتمی ایران در اختیار آمریکایی‌ها خواهد گذاشت.

همچنین، به نوشته وبسایت خبری وای‌نت، داوید برنه‌عا در این دیدار که «بسیار مهم» توصیف شده، به مقام‌های آمریکایی خواهد گفت حتی اگر توافقی نیز با ایران بدست آید، اسرائیل خود را به آن ملزم نخواهد دانست و به اقدام‌های یکجانبه خود علیه برنامه اتمی ایران ادامه خواهد داد.

علاوه بر برنه‌عا، قرار است وزیر دفاع اسرائیل، بنی گنتس نیز در روزهای آینده به ایالات متحده سفر کند. بر اساس گزارش‌ها، در سفر گنتس نیز موضوع ایران در مرکز گفتگوهای او با مقام‌های آمریکایی خواهد بود.

در این میان، پس از آنکه یک مقام ارشد آمریکایی دیشب به خبرنگاران گفت که واشینگتن خود را برای جهانی بدون قرارداد اتمی با ایران آماده می‌کند، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که مقام‌ها در اورشلیم باور دارند که کاخ سفید در حال نزدیک شدن به شرایطی است که باید در آن تصمیم بگیرد که در صورت شکست خوردن مذاکرات اتمی باید چه اقدامی انجام دهد.

این مقام آمریکایی همچنین دولت پیشین اسرائیل را متهم کرد که دولت ترامپ را به خروج از برجام تشویق کرده و در این زمینه به شدت از مقامات دولت پیشین اسرائیل انتقاد کرد.

به گفته کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل، مقام‌ها در این کشور نگرانند در صورت شکست مذاکرات اتمی، کاخ سفید بخواهد به قراردادی موقت با ایران اکتفا کند که در آن، برخی از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در برابر کاهش جزئی فعالیت‌های اتمی تهران لغو شوند.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید