ابراهیم رئیسی: تورم را کنترل کردیم، وضعیت تامین کالاهای اساسی بسیار مطلوب است

۱۴۰۰/۹/۱۴

در حالی که وزارت تعاون، کار و رفاه روز یکشنبه در گزارشی متوسط قیمت ۸۳ درصد اقلام خوراکی را «فراتر از حد بحران» خواند، ابراهیم رئیسی در یک برنامه تلویزیونی گفت که تورم کنترل شده و وضعیت تامین و ذخیره کالاهای اساسی بسیار مطلوب است.

رئیسی درباره مذاکرات وین نیز با بیان اینکه رفع تحریم‌ها با قوت دنبال می‌شود، گفت: «ایران مقتدرانه و عزتمندانه در مذاکرات حضور یافت.» این در حالی است که مقام‌های اروپایی مذاکرات وین را «ناامید کننده» خوانده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه شب در سومین گفت‌‌وگوی تلویزیونی خود از هنگام تشکیل دولت سیزدهم، گفت که بر اساس اعلام مرکز آمار، تورم در کشور کنترل شده و دولت او در صدد است که تورم کاهشی باشد.

رئیسی وضعیت تامین و ذخیره کالاهای اساسی در کشور را «بسیار مطلوب و خوب» خواند و گفت که دولت نسبت به ثبات اقتصادی و کنترل قیمت‌ها موفق بوده است.

این در حالی است که مرکز آمار ایران در گزارشی که روز سه‌شنبه دوم آذر منتشر کرد نرخ تورم برای بخش عمده‌ای از اقلام خوراکی مانند شیر، پنیر، لبنیات، روغن‌ها و تخیم مرغ در آبان‌ماه را بیش از ۷۲ درصد اعلام کرد.

بنابر اعلام این مرکز، نرخ تورم سالانه آبان ماه برای خانوارهای کشور ۴۴/۴ درصد بوده است و نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۳/۶ درصد و ۴۸/۳ درصد بوده است.

در گزارش مرکز آمار اشاره نشده که مبنای محاسبه نرخ تورم، قیمت مصوب کالاها بوده است یا قیمت واقعی کالاها که در بازار به مراتب بیش از نرخ‌های مصوب دولتی است.

در همین حال، مرکز آمار و تحقیقات راهبری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در گزارشی که یکشنبه چهاردهم آذر منتشر شد اعلام کرد که متوسط قيمت ۸۳/۳ درصد از اقلام خوراکی منتخب از جمله برنج ايرانی و خارجی، مرغ و تخم‌مرغ ماشینی، شير، ماست، كره و پنير پاستوريزه، در آبان‌ماه، «فراتر از حد بحرانی» افزایش یافته است.

این گزارش افزود که در خصوص بيشتر اقلام خوراکی، به خصوص برنج درجه يک ايرانی، مرغ و تخم مرغ، شير و انواع محصولات لبنی، روغن مايع، گوجه فرنگی، سيب زمينی و انواع حبوبات، در آبان ماه نیز امتداد روند صعودی ماه قبل مشاهده می‌شود و افزايش مجدد قيمت اين كالاها دور از انتظار نيست.

بخش دیگری از سخنان تلویزیونی ابراهیم رئیسی به مقابله با کرونا اختصاص داشت و او با سرزنش دولت حسن روحانی برای تامین واکسن کرونا، گفت که مقام‌های دولت پیشین می‌گفتند که «به خاطر تحریم به ما واکسن نمی‌دهند و تخصیص ارز امکان ندارد». رئیسی در ادامه گفت: «شخصا برای تامین واکسن با مسئولان برخی کشورها تماس گرفتم.»

رییس جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد که اقدامات دولت او برای تامین واکسن کرونا باعث گشایشی در کسب وکارها و مدارس و دانشگاه‌ها شده است.

رئیسی افزود که پس از همه‌گیری کرونا، فضای کسب و کار در کشور دوباره دارد رونق می‌گیرد و «علیرغم مشکلاتی که کشورهای همسایه ایران دارند، الان در ایران وضعیت خوب است.»

رییس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره تلویحی به اعتراضات مردم اصفهان به بحران بی‌آبی، مساله بی‌آبی را «یک بحران» خواند اما گفت که این بی‌آبی و خشکسالی مختص ایران نیست. او افزود که مدیریت آب برای دولت سیزدهم مهم است و خواست مردم در این زمینه به‌‌حق است.

رئیسی بدون اشاره به برنامه دولت خود برای مقابله با بحران بی‌آبی، اضافه کرد: «کمبود نزولات آسمانی داریم و در کنار دعا باید برنامه‌ریزی خوب هم انجام شود.»

او با اشاره به سفرهای استانی‌ خود برای بررسی وضعیت استان‌ها، گفت: «به همه دولتمردان گفتم که باید درد دل مردم را گوش کنید. شاید حتی جایی کسی شاید صدایش بلند شود ولی اشکالی ندارد.»

رئیسی در پایان گفت‌وگوی تلویزیونی خود با بیان اینکه برای همه مشکلات کشور راه‌حل وجود دارد و بن‌بستی نمی‌بیند، گفت: «من بیش از همیشه به آینده کشور امیدوارم و آینده را روشن می‌بینم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چگونه به اکنون رسیدیم؟
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید