نمایندگان سنا علیه اقدامات ایران در آزار و ترور مخالفان خارج کشور طرحی را ارائه کردند

۱۴۰۰/۹/۱۱

اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه سنای آمریکا در نشستی خبری با حضور مسیح‌علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی، طرحی را ارائه کردند که هدف از آن اعمال تحریم‌هایی علیه ایران و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در قبال آزار و ترور مخالفان خارج از کشور و جلوگیری از توطئه آدم‌ربایی در آمریکا است.

بن کاردین، عضو دموکرات سنا و یکی از تهیه‌کنندگان این طرح، در این نشست خبری با تاکید بر اینکه ایالات‌متحده باید در مقابله با رژیم‌های خودکامه‌ای که شهروندان خود را سرکوب می‌کنند، نقش رهبری داشته باشد گفت: «اگر جرات کردید در کشور ما یک شهروند آمریکا را بربایید، پیامدهای سختی در انتظار شماست.»

پاتریک تومی، عضو جمهوری‌خواه سنا و یکی دیگر از تهیه کنندگان این طرح، گفت: «اقدام گستاخانه رژیم ایران در توطئه برای ربودن مسیح علی‌نژاد از خاک آمریکا، نباید بی‌پاسخ بماند.»

مسیح علی‌نژاد طی سخنانی در این نشست خبری ضمن تشکر از این طرح سنا که به اسم او نامگذاری شده، گفت: «با رژیمی سروکار داریم که در اعتراضات اخیر کشاورزان در اصفهان به روی مردم گلوله شلیک کرد و بیش از ۲۰ نفر نابینا شدند.»

این روزنامه نگار خاطرنشان کرد از زمانی که در تیرماه توطئه ربودن او از سوی جمهوری اسلامی خنثی شد، تهدیدها علیه این روزنامه‌نگار همچنان ادامه دارد و اف‌بی‌آی در این مدت تا کنون دو بار این روزنامه‌نگار را از منزل خود به یک خانه امن منتقل کرده است.

او گفت: «تا زمانی‌که جمهوری اسلامی در قدرت است، من نخواهم توانست در آمریکا زندگی عادی داشته باشم. جرم من صدا دادن به مردم بی‌صدای ایران و معترضان است.»

علی‌نژاد افزود: «گروگان‌گیری، آدم‌ربایی و کشتار در دی‌ان‌ای و ذات جمهوری اسلامی است.»

این روزنامه نگار با استناد به آمار بنیاد حقوق بشری برومند گفت که جمهوری اسلامی تا کنون بیش از ۵۰۰ ایرانی خارج از کشور را کشته یا ربوده است.

او با تاکید بر لزوم واکنش هماهنگ جهانی علیه اقدامات جمهوری اسلامی گفت: «حقوق بشر را زیر توافق هسته‌ای دفن نکنید.»

مسیح علی‌نژاد همچنین در توییتی نوشت که تروریسم جمهوری اسلامی محدود به خاورمیانه نمی‌ماند و مقابله با آن نیازمند تلاشی هماهنگ از سوی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا و جامعه بین‌المللی است.

وزارت دادگستری آمریکا در ۲۳ تیر ماه سال‌جاری در بیانیه‌ای از برنامه دستگاه‌های اطلاعاتی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار، از خاک آمریکا خبر داد.

بنابر بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، دستگاه اطلاعاتی ایران، دست کم از یک سال قبل در حال طراحی برای ربودن مسیح علی‌نژاد و انتقال او به ایران از مسیر ونزوئلا بوده و در این مدت منزل علی‌نژاد و اطرافیان او را با تجهیزات عکس‌برداری و فیلمبرداری تحت نظر داشتند.

افشای توطئه جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد با واکنش‌های گسترده‌ای در آمریکا مواجه شد و مقام‌های ارشد دولت جو بایدن نیز این طرح را محکوم کردند.

پس از افشای این توطئه، وزارت دادگستری و مقام‌های آمریکایی گفتند که شماری دیگر از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در آمریکا و کانادا نیز از اهداف دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید