نخست وزیر اسرائیل:باج‌گیری هسته‌ای ایران به تاکتیک مذاکره تبدیل شده، مذاکرات را خاتمه دهید

۱۴۰۰/۹/۱۱

ایران می‌گوید پیشنهادهایش برای توافق جدید را در دو سند تحویل گروه ۱+۴ داده است؛ همزمان نخست وزیر اسرائیل با تاکید بر اینکه باج‌گیری هسته‌ای به تاکتیک جمهوری اسلامی در مذاکرات تبدیل شده، از قدرت‌های جهانی خواست مذاکرات را سریع خاتمه دهند.

علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران، روز پنجشنبه اعلام کرد که تیم ایران در مذاکرات وین متن پیشنهادی خود برای توافق جدید را در قالب دو موضوع «لغو تحریم‌ها» و «مسائل هسته‌ای» به گروه ۱+۴ تحویل داده است.

باقری با اشاره به اینکه مفاد پیش‌نویس شامل همه پیشنهادات و مواضع تیم مذاکره‌کننده ایرانی است، پاسخ به این پیشنهاد را آغاز ورود ۱+۴ به «گفت‌وگوهای جدی با جمهوری اسلامی» ذکر کرد.

در همین حال یک منبع اروپایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران‌‌اینترنشنال خبرها درباره اقدام ایران در تحویل دو پیش‌نویس در موضوعات هسته‌ای و تحریم‌ها را تلویحا تایید کرد اما گفت: «ما هنوز آن را ندیده‌ایم.»

چهارمین روز از مذاکرات وین از صبح پنجشنبه در پایتخت اتریش آغاز شده است.

در همین حال دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که او در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته است: «ایران در حال استفاده از باج‌گیری هسته‌ای به عنوان یک تاکتیک مذاکرات است و این اقدام باید با خاتمه سریع مذاکرات و برداشتن گام سخت از سوی قدرت‌های جهانی جواب بگیرد.»

از سوی دیگر پایگاه خبری اسرائیلی وای‌نت گزارش داده است یک سند افشاشده نشان از آن دارد که مقام‌های این کشور ارزیابی می‌کنند که گفت‌وگوها با شکست مواجه خواهد شد و اسرائیل در مقابل تهدیدات ایران تنها خواهد ماند.

این پایگاه خبری در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد نوشت که بر اساس سند افشاشده، اسرائیل قصد دارد برای مقابله با ایران مبلغ پنج میلیارد شکل، واحد پول این کشور، صرف خرید برخی تجهیزات نظامی هوایی و همچنین تقویت گنبد آهنین کند.

بنابر همین گزارش و بر اساس سند رسمی افشاشده، ارتش اسرائیل و به ویژه نیروی هوایی و سازمان‌های اطلاعاتی این کشور در حال افزایش آمادگی نظامی ارتش هستند و بنی گانتس، وزیر دفاع، موافقت خود را برای تامین هزینه خرید دیگر تجهیزات نظامی اعلام کرده است.

از سوی دیگر قرار است عصر پنجشنبه علی باقری با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار کند.

گروسی یک روز پیشتر گزارش‌ها درباره زمینه‌سازی فنی ایران برای غنی‌سازی ۹۰درصدی اورانیوم را رد کرده و در عین حال خواستار دسترسی بدون محدودیت بازرسان این سازمان به تاسیسات هسته‌ای ایران شده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد ایران در تاسیسات فردو بهره‌برداری از زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ را به منظور غنی‌سازی ۲۰ درصدی آغاز کرده است.

اخبار
خبر ورزشی
مستند کوتاه - پیمان ژنو

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید