دیدار مقتدا صدر با گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران و‌ مذاکره درباره دولت آینده

پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۱

مقتدی صدر روحانی شیعه که گروهش در انتخابات عراق پیروز شده با هیات هماهنگی گروه‌های شیعی، گروه‌های عمدتا مورد حمایت ایران، دیدار و با آنها درباره موضوعاتی از جمله دولت آینده مذاکره کرد.

این نشست روز پنجشنبه و در خانه هادی العامری، رییس ائتلاف فتح، برگزار شد و در آن افرادی از جمله نوری مالکی، عمار حکیم، حیدر العبادی، قیس خزعلی، فالح فیاض، همام حمودی و ابو الاء الولائی (دبیرکل گردان‌های سید الشهدا) حضور داشتند.

در تصویری که از این دیدار در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی در بغداد نیز دیده می‌شود.

به گفته شماری از نزدیکان مقتدی صدر، از جمله حسن العذاری از رهبران جریان صدر در پارلمان، در نشست روز پنجشنبه موضوعاتی از جمله تشکیل دولت اکثریت ملی، اولویت مبارزه با فساد، خروج نیروهای بیگانه بر اساس جدول زمانی، حشد الشعبی و جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با اسرائیل مطرح شده است.

بنابر نتایج نهایی انتخابات عراق که ۱۸ مهر امسال برگزار شد از ۳۲۹ کرسی مجلس این کشور ائتلاف به رهبری مقتدی صدر با ۷۳ کرسی اکثریت پارلمان را در اختیار گرفت.

ائتلاف الفتح، متشکل از گروه‌های مورد حمایت ایران، نیز که فقط ۱۷ کرسی به دست آورد کمیسیون انتخابات را به تقلب متهم کرده و در هفته‌های اخیر بارها تظاهرات و تجمعاتی در نزدیکی منطقه سبز بغداد به راه انداخته است.

گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی پس از شکست در انتخابات پارلمانی عراق دولت این کشور را به تقلب متهم کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
کلید واژگان خامنه‌ای
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.