اوکراین در نشست ناتو خواستار یک «بسته بازدارندگی جامع» علیه روسیه شد

۱۴۰۰/۹/۱۰

در میانه افزایش تنش‌های نظامی در مرز روسیه و اوکراین، دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین از ناتو خواست تا یک «بسته بازدارندگی جامع» علیه روسیه فراهم کند.

کولبا روز چهارشنبه ۱۰ آذر در حاشیه نشست ناتو در شهر ریگا پایتخت لتونی پس از دیدار با لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا، در توییتی نوشت: «ما درباره گام‌های مشخص برای بازدارندگی از ادامه سیاست تهاجمی روسیه بحث کردیم. یک بسته بازدارندگی جامع، مسکو را از برداشتن گام‌های اشتباه منصرف می‌کند.»

همزمان ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه در پارلمان این کشور گفت: «ما باید حقیقت را بگوییم که بدون مذاکره مستقیم با روسیه نمی‌توانیم جنگ را متوقف کنیم. من از گفت‌وگوی مستقیم با ولادیمیر پوتین نمی‌ترسم.»

رییس جمهوری اوکراین همچنین از همه نیروهای سیاسی این کشور خواست برای بازپس‌گیری بخش‌های شرقی اوکراین از نیروهای جدایی‌طلب با یکدیگر متحد شوند.

درخواست رییس جمهوری اوکراین برای «مذاکرات مستقیم» با روسیه برای «توقف جنگ» در شرق اوکراین در حالی است که یک مقام آمریکایی اعلام کرد آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با سرگئی لاوروف همتای روس خود در استکهلم دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

دیدار بلینکن با لاوروف، در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در پایتخت سوئد و پس از دیدار وزیر خارجه آمریکا با دمیترو کولبا همتای اوکراینی‌اش صورت می‌گیرد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۰ آذر در نشست ناتو در شهر ریگا حضور داشت که عمدتا به موضوع افزایش تنش‌ها در مرز روسیه و اوکراین اختصاص داشت.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در افتتاحیه این نشست گفت: «ما مصمم به حمایت سیاسی و عملی از گرجستان و اوکراین هستیم.»

همزمان روز چهارشنبه مسکو اوکراین را به جمع‌آوری نیروها در شرق این کشور و در نزدیکی مرز روسیه متهم کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که ارتش اوکراین توانایی‌های نظامی خود را با آوردن تجهیزات نظامی سنگین و پرسنل به شرق اوکراین تقویت می‌کند.

به گفته این مقام روس، ۱۲۵ هزار معادل «نیمی از نیروهای مسلح اوکراین» اکنون در این منطقه حضور دارند.

وزیر خارجه روسیه نیز چهارشنبه کشورهای ناتو را به اتخاذ «سیاست مخرب» درباره اوکراین متهم کرد و گفت غرب «به دنبال کشاندن اوکراین به مدار خود و تبدیل آن به کشوری ضدروسیه» است.

این در حالی است که اوکراین و کشورهای غربی در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که روسیه در تدارک یک حمله نظامی احتمالی علیه اوکراین است.

این کشورها تحرکات «غیرعادی» نیروهای روسیه در مرز اوکراین را محکوم کردند و نسبت به «عواقب جدی» یک عملیات نظامی از سوی روسیه علیه اوکراین هشدار دادند.

شرق اوکراین از هفت سال پیش درگیر جنگ با جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه است و تا کنون بیش از ۱۳ هزار نفر قربانی این جنگ شده‌اند.

این جنگ اندکی پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه توسط مسکو، آغاز شد.

مستند کوتاه - هری ترومن
حرف آخر با پوریا زراعتی
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید