یک شرکت امنیت سایبری: میلیاردها ریال از طریق پیامک از شهروندان ایرانی سرقت شده است

۱۴۰۰/۹/۱۰

شرکت امنیت سایبری چک پوینت اعلام کرد به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد ده‌ها هزار ایرانی هدف هکرهایی قرار گرفتند که با ارسال پیامک‌هایی، خود را از طرف سازمان‌های مختلف دولت ایران معرفی می‌کردند.

بر اساس تحقیقات این شرکت آمریکایی-اسرائیلی این هکرها که احتمالا در ایران مستقرند موفق شدند میلیاردها ریال را از این طریق از شهروندان ایرانی به سرقت ببرند.

در این پیامک‌ها، از شهروندان ایرانی خواسته شده بود برنامه‌های مخربی را دانلود کنند که از آن طریق، هکرها می‌توانستند اطلاعات کارت اعتباری و کدهای احراز هویت دو مرحله‌ای را به سرقت ببرند.

سپس تلفن‌های همراه آلوده، به عنوان ربات توسط هکرها برای گسترش این کارزار سرقت پیامکی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

بر اساس تحقیقات چک‌پوینت، قربانیان به طور متوسط بین هزار تا دو هزار دلار از دست داده‌اند و کارشناسان این شرکت دریافته‌اند که داده‌های سرقت شده به راحتی به صورت آنلاین برای اشخاص ثالث قابل دسترسی است.

الکساندرا گوفمن، مسئول تیم اطلاعاتی تهدیدات این شرکت به روزنامه «هیل» گفت مردم ایران در وضعیتی قرار دارند که در آن «حملات سایبری به طور قابل توجه بر زندگی‌های روزمره تاثیرگذار است».

او ادامه داد: «ما معتقدیم این حملات سایبری اخیر با انگیزه مالی و نوعی جنایت سایبری تمام است. ما گمان می‌کنیم که عوامل تهدید درگیر احتمالا در خود ایران هستند.»

این کارشناس امنیت سایبری تاکید کرد که سرعت و گسترش این حملات سایبری «بی‌سابقه» است و این مورد، نمونه‌ای از یک کارزار سرقت مالی موفق است که عموم مردم را هدف گرفت.

این تحقیق درباره سرقت سایبری از مردم ایران در حالی است که پیشتر مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا از افزایش ارسال پیامک‌های جعلی با مضمون ابلاغ الکترونیک قضایی به شهروندان خبر داده بود.

علی محمد رجبی رییس این مرکز در فروردین‌ماه به رسانه‌های ایران گفته بود: «پیامک ارسالی از سوی مجرمان سایبری حاوی یک لینک برای ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی است که در صورت کلیک بر روی آن کاربر به یک سایت جعلی و فیشینگ هدایت شده و در ادامه اطلاعات بانکی وی مورد سرقت و برداشت غیرمجاز قرار می‌گیرد.»

شرکت چک‌پوینت در تحقیق خود تاکید کرد اگرچه شیوع و خطر این سرقت‌های سایبری توسط رسانه‌های ایران مطرح شد و توجه پلیس را نیز به خود جلب کرد، اما این سرقت‌ها همچنان در حال گسترش هستند و به صورت روزانه برنامه‌های مخرب و زیرساخت‌های زیربنایی خود را به‌روز می‌کنند.

ایران ۱۴۰۰
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید