دبیر شورای عالی مناطق آزاد: در جنگ اقتصادی با کره‌جنوبی مقابله به مثل می‌کنیم

۱۴۰۰/۹/۹

سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد با دفاع از منع واردات لوازم خانگی کره‌ای به دلیل مسدود ماندن منابع ارزی ایران در این کشور گفت: «وقتی کره جنوبی منابع ایران را قفل و بلوکه کرده ما باید مقابله به مثل کنیم و اینجا جایی است که می‌توانیم با کره جنوبی رفتار متقابل داشته باشیم.»

عبدالناصر همتی رییس کل پیشین بانک مرکزی ایران، میزان منابع ارزی مسدود شده ایران در کره‌جنوبی را ۷ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

واردات لوازم خانگی از کره‌جنوبی که بازار بزرگی در ایران داشتند روز هفتم مهر ماه به دستور علی خامنه‌‌ای و با ابلاغ ابراهیم رئيسی ممنوع شد.

رهبر جمهوری اسلامی در نامه‌ای به تاریخ ۱۴ شهریور ماه با درخواست برای ممنوعیت واردات، این موضوع را بسیار مهم خوانده بود.

او در این نامه نوشته بود: ««اگر این خبر، گشایش واردات از دو شرکت کره جنوبی، راست باشد، به معنی شکستن کمر شرکت‌های لوازم خانگی داخلی است که تازه توانسته‌اند قدری روی پا بایستند»

در پی اجرای دستور، بسیاری از تجار بابت ضررهای ناشی از این تصمیم ابراز نارضایتی کردند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با تایید این نارضایتی گفته تجاری که قبل از تصمیم به ممنوعیت واردات کالای کره‌ای ثبت سفارش کردند اجازه ترخیص کالاهای خود را دارند.

فعالان اقتصادی در عین حال بارها نگرانی خود را نسبت به انحصاری و رانتی‌تر شدن بازار لوازم خانگی تولید داخل و بالا رفتن قیمت آنها ابراز کرده‌اند.

تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی
در کارگه هنرمندی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید