سازمان بهداشت جهانی: خطر شیوع سویه اومیکرون در سطح جهان «بسیار زیاد» است

۱۴۰۰/۹/۸

در حالی که هر روز کشورهای بیشتری موارد ابتلا به اومیکرون، سویه جدید کرونا، را شناسایی می‌کنند، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که خطر انتشار این سویه در سطح جهان «بسیار زیاد» است.

این سازمان روز دوشنبه هشتم آذر با ارائه یک گزارش فنی درباره شیوع سویه اومیکرون در جهان نوشت که تا به امروز هیچ مورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به این سویه کرونا گزارش نشده است.

با این حال، سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد با توجه به این که جهش‌ها می‌توانند پتانسیل فرار از پاسخ ایمنی بدن (پس از واکسیناسیون یا پس از بهبودی از ابتلا) و قابلیت انتقال را افزایش دهند، احتمال شیوع امیکرون در سطح جهانی بالاست.

این سازمان که از روز جمعه گونه اومیکرون را به عنوان یک گونه «نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده است، اضافه کرد با توجه به این ویژگی‌ها، ممکن است که پیک‌های دیگری از شیوع کرونا در آینده به وجود آید و بسته به عوامل مختلف به ویژه محل وقوع، این پیک‌ها می‌توانند عواقب شدیدی داشته باشند.

سازمان بهداشت جهانی ادامه داد همچنان ناشناخته‌های زیادی در مورد این سویه، از جمله میزان مسری بودن و همچنین شدت بیماری‌زایی آن، باقی مانده است.

این سازمان همچنین توصیه کرد که سرعت واکسیناسیون در برابر کرونا در جهان به ویژه در میان افراد آسیب‌پذیر افزایش یابد.

این گزارش سازمان بهداشت جهانی در حالی است که تدروس آدهانوم روز دوشنبه در افتتاحیه نشست اضطراری این سازمان از کشورهای عضو خواست که برای مبارزه بهتر با همه‌گیری‌ها در آینده، با یکدیگر متحد شوند.

او گفت: «شیوع اومیکرون یادآوری دیگری است که کووید هنوز تمام نشده است.» مدیرکل سازمان بهداشت جهانی اضافه کرد اومیکرون «نشان می‌دهد چرا جهان نیازمند یک توافق جدید است.»

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه از توافق غیررسمی کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی برای ایجاد یک «سازمان بین‌دولتی» به منظور تدوین و مذاکره درباره «یک کنواسیون، یک توافق یا یک نهاد وابسته به سازمان بهداشت جهانی در زمینه پیش‌گیری، آماده‌سازی و واکنش به همه‌گیری‌ها» خبر داد.

سلیم عبدالکریم، یک اپیدمیولوژیست در آفریقای جنوبی روز دوشنبه هشدار داد که آمار ابتلا به کرونا در این کشور می‌تواند تا پایان هفته از مرز روزانه ده هزار مورد عبور کند.

ابتلا به سویه اومیکرون اولین بار هفته گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد اما اکنون در استرالیا و چند کشور اروپایی نیز شناسایی شده است.

اسکاتلند، پرتغال و اتریش جزو تازه‌ترین کشورهایی هستند که مواردی از ابتلا به اومیکرون را شناسایی کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

اقتصاد و بازار
امروز
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید