مشاور امنیت ملی پیشین اسرائیل: مذاکرات اتمی با ایران بدون فشار نظامی هیچ نتیجه‌ای ندارد

۱۴۰۰/۹/۵

یعکوف امیدرور، مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل، می‌گوید بدون فشار نظامی به جمهوری اسلامی، هیچ نتیجه‌ای از مذاکرات اتمی حاصل نخواهد شد.

او در یک همایش در دانشگاه رایشمن در تل‌آویو گفت که اسرائیل باید برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران به تنهایی آماده باشد و آمریکا حتی یک ماموریت نیز در این‌باره انجام نخواهد داد.

امیدرور تاکید کرد که دیگر کشورها در همراهی با اسرائیل کوچک‌ترین گامی برنخواهند داشت و «حتی یک انگشت هم بلند نخواهند کرد».

این مقام امنیتی پیشین اسرائیل اظهار امیدواری کرد که تنش میان ایران و اسرائیل به درگیری ختم نشود اما گفت به نظر او در نهایت اسرائیل چاره‌ای جز متوسل شدن به گزینه نظامی نخواهد داشت.

تامیر پاردو، رییس اسبق سازمان موساد، نیز گفت که اسرائیل پیش از این به تنهایی برنامه‌های اتمی عراق و سوریه را با اقدامات نظامی متوقف کرده اما در آن دو کشور تنها یک موضع مورد هدف قرار گرفت درحالی که درباره ایران باید ۱۰ هدف مورد حمله قرار بگیرند.

روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه خبر داده بود که آمریکا به اسرائیل هشدار داده که حملاتش علیه برنامه هسته‌ای ایران نتیجه معکوس دارد و به تهران فرصت بازسازی سیستم غنی‌سازی به شکل کارآمدتر را می‌دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به این گزارش گفت: «من به طور کلی می‌گویم که ما در تماس منظم و دائمی با متحدان اسرائیلی خود هستیم.»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرده که این کشور به توافق احتمالی جدید ایران با قدرت‌های جهانی پایبند نخواهد بود.

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز با سیما ثابت
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید