وکیل خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی:گزارش کارشناسی شلیک به هواپیما به وکلا ابلاغ نشد

۱۴۰۰/۹/۴

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده‌ تعدادی از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، اعلام کرد که گزارش کارشناسی درباره شلیک موشک سپاه پاسداران به این هواپیما به وکلا ابلاغ نشده است.

او روز پنجشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت به وکلا اعلام شده بود دادگاه سی‌ام آبان غیرعلنی است اما این موضوع رسما اعلام نشد.

علیزاده طباطبایی گفت پرونده برای مطالعه در اختیار وکلا قرار نگرفته بود و قرار شده بعد از قرائت کیفرخواست، فرصتی برای مطالعه پرونده به وکلا داده شود.

هفته گذشته، ۳۰ آبان، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ متهم پرونده شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی برگزار شد و به گزارش قوه قضاییه، در این جلسه کیفرخواست قرائت شد.

پیشتر خانواده جان‌باختگان اعلام کرده بودند که در این دادگاه فقط نیروهای رده پایین سپاه پاسداران به عنوان متهم معرفی شده‌اند، در حالی که فرماندهان ارشد از جمله امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، در این باره مسئولیت داشته‌اند.

علیزاده طباطبایی نیز گفت که خانواده جان‌باختگان از مقامات دیگری نیز شکایت کرده بودند اما به شکایت آنان «رسیدگی نشده یا منع تعقیب خورده و منع تعقیب به ما ابلاغ نشده است.»

او تاکید کرد که خانواده‌ها نسبت به سطح مسئولیت متهمان فعلی اعتراض دارند.

شامگاه چهارشنبه نشست «‌دادخواهی بدون پشتیبان» با حضور برخی از اعضای انجمن خانواده‌های جان‌باختگان و صاحب‌نظران در زمینه‌های نظامی و امنیت هوانوردی برگزار شد و در آن گزارشی ارائه شد که بر عمدی بودن این حمله تاکید می‌کرد.

انجمن خانواده‌ها در گزارش خود از دلایل سرنگونی هواپیما با اشاره به باز گذاشتن عمدی فضای پروازی ایران در شب حمله به پایگاه عین‌الاسد، تاکید کردند که این اقدام با هدف ایجاد سپر انسانی انجام شده بود.

در بند دیگری از گزارش با اشاره به این که اپراتور پدافند فردی با تجربه در زمینه شناخت موشک‌های کوتاه‌برد بوده، اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با موشک بی‌پایه اعلام شده است.

جهان‌نما
خلاصه خبرها
مرور مطبوعات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید