آلوده‌ترین روز تهران از ابتدای سال؛ وضعیت قرمز در ۱۹ ایستگاه کنترل کیفیت

۱۴۰۰/۹/۱

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین شاخص کیفیت هوای پایتخت در نخستین روز آذر ماه با ثبت شاخص ۱۶۵، آلوده‌ترین روز سال ۱۴۰۰ تاکنون نام گرفت.

این در حالی است که کیفیت هوای تهران در این روز برای دومین بار از ابتدای امسال در شرایط ناسالم برای همه شهروندان قرار گرفته است. آن طور که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارش داده است کیفیت هوا در ۱۹ ایستگاه در شرایط قرمز قرار دارد.

از صبح روز اول آذرماه تعدادی از شهروندان تهرانی از تنگی نفس و سردرد ناشی از آلودگی هوای تهران در شبکه‌های اجتماعی خود نوشته‌اند و این در حالی است که به گفته رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت اگر غلظت آلاینده‌های هوا از یک حدی بیشتر شود باید تعطیلی‌هایی انجام شود و ساعات کار ادارات کاهش یابد.

به گفته عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، به طور میانگین در سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۷۵۱ مرگ منتسب به مواجهه با ذرات معلق در تهران رخ داده است و همه اهالی شهر هم تحت تاثیر آلودگی هوا بوده‌اند.

ماجرای آلودگی هوای تهران سال‌هاست که منجر به تعطیلی روزانه مدارس، دانشگاه‌ها و تعطیلی کلی شهر تهران است و در سال‌های پیش یکی از دلایل تشدید آلودگی سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها اعلام شده است.

هنوز مشخص نیست که در سال جاری میزان سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها چقدر بوده است.

فرشید باباخانی معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران روز ۲۵ آبان در مصاحبه‌ای استفاده از مازوت رو تکذیب کرده و گفته بود: « تصمیم داریم که اجازه مصرف مازوت را با توجه به تولید آلودگی در تهران ندهیم. مخازن مازوت نیروگاه بعثت و شرکت سیمان تهران از سال ۹۸ پلمب است و این پلمب را هر روز هر روز چک می‌کنیم تا مازوت مصرف نکرده باشند.»

با این حال مالک شریعتی نیاسر، نماینده مردم تهران روز اول آذر‌ماه در پاسخ به این پرسش که چرا علی رغم تاثیرات مازوت بر تشدید آلودگی هوا همچنان از آن استفاده می‌شود، گفت: «ما برای اینکه بخواهیم در فصل زمستان همه نیازهای کشور را چه در بخش خانگی و چه در بخش صنعتی تامین کنیم با کمبود گاز طبیعی مواجه هستیم بنابراین بخشی از سوخت صنایع و نیروگاه ها الزاما باید از طریق سوخت مایع تامین شود.»

عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا روز شنبه ۲۹ آبان با هشدار درباره این که تهران وارد شرایط اضطرار شده، خواهان تصمیم‌گیری عاجل در این باره شده بود.

تازه‌ترین خبرها

اخبار و اخبار ورزشی
مستند: سه جفت چشم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید