وزیر خارجه بحرین: لبنان برای حل بحران فعلی نشان دهد حزب‌الله می‌تواند رفتارش را تغییر دهد

۱۴۰۰/۸/۲۹

عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین، گفت لبنان برای حل بحران خود با کشورهای عربی باید نشان دهد گروه حزب‌الله می‌تواند رفتار خود را تغییر دهد.

الزیانی روز شنبه در دومین روز نشست امنیتی منامه گفت: ما می‌توانیم برای یافتن راه‌حل‌هایی تلاش کنیم، «اما زمانی که ثابت شود حزب‌الله می‌تواند رفتار خود را تغییر دهد».

او درباره سیاست کشورهای عربی خلیج فارس در قبال لبنان گفت: «مشکل در داخل لبنان است و تا زمانی که حزب‌الله رفتار خود را تغییر ندهد نمی‌توانیم از این روند حمایت کنیم».

پس از اظهارات جنجالی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، کشورهای عربستان سعودی، کویت و بحرین سفرای لبنان را از خاک خود اخراج کردند و سفیران خود را از بیروت فراخواندند.

پیشتر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با یک تلویزیون فرانسوی درباره اختلافات دیپلماتیک اخیر ریاض با بیروت، گفته بود: بحرانی «با لبنان» وجود ندارد، «در لبنان» بحران وجود دارد.

در دومین روز نشست منامه همچنین وزیر خارجه بحرین گفت جمهوری اسلامی و گروه نیابتی‌اش، حوثی‌ها، تلاش کشورهای عربی برای برقراری آتش‌بس در یمن را تضعیف کردند.

وزیر خارجه دولت یمن نیز در این نشست گفت جمهوری اسلامی ایران یمن را به سکوی باج‌خواهی و تهدید علیه کشتی‌رانی جهانی تبدیل کرده است.

نشست سالانه امنیتی «گفت‌وگوی منامه» که هر سال از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در بحرین برگزار می شود امسال از روز جمعه آغاز شده و تا یکشنبه ۳۰ آبان ادامه دارد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید