آمریکا، شش فرد و یک شرکت ایرانی را به دلیل تلاش برای مداخله در انتخابات این کشور تحریم کرد

۱۴۰۰/۸/۲۷

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که شش فرد و یک شرکت ایرانی را به‌دلیل انجام عملیات سایبری و اقدام برای تاثیر‌گذاری در روند انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هویت شش فرد ایرانی که تحریم شده‌اند را محمدحسین موسی‌کاظمی، سجاد کاشیان، مصطفی سرمدی، مهدی هاشمی طغرالجردی و حسین اکبری نوده و شرکت مورد تحریم را نیز «شرکت ایمن نت پاسارگاد» اعلام کرد.

در همین حال، وزارت دادگستری آمریکا نیز از اعلام جرم علیه دو نفر از این شش فرد ایرانی خبر داد و افزود که این دو نفر به اسامی محمدحسین موسی‌کاظمی و سجاد کاشیان به راه‌اندازی کارزار سایبری برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ۲۰۲۰ متهم هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز تحریم اشخاص و نهاد ایرانی به‌دلیل دخالت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را «نشان‌دهنده تلاش‌های جمعی وزارت خزانه‌داری، وزارت خارجه و اداره تحقیقات فدرال آمریکا» دانست و گفت آمریکا اقدام قاطعی را علیه این افراد اتخاذ کرده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز در بیانیه روز پنج‌شنبه خود خاطرنشان کرد که این تحریم‌ها براساس قانون «اعمال برخی تحریم‌ها در صورت مداخله خارجی در انتخابات آمریکا» و به دلیل اقدامات این شش و فرد و نهاد مورد اشاره برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا انجام شده است.

وزارت خزانه‌داری‌ آمریکا افزود که این افراد و شرکت ایمن نت پاسارگاد در فاصله اوت تا نوامبر سال گذشته عملیاتی را برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات آمریکا اجرا کرده‌‌اند و تحت حمایت حکومت ایران و با عملیات سایبری در پی ایجاد اختلاف و کاهش اعتماد رای‌دهندگان آمریکایی به روند انتخابات بوده‌اند.

انتشار اطلاعات نادرست در شبکه‌های اجتماعی، ارسال ایمیل‌های تهدیدآمیز و انتشار ویدیوی جعلی و همچنین نفوذ به چندین نهاد رسانه‌ای آنلاین آمریکا برای دستکاری اطلاعات که از سوی اف‌بی‌آی خنثی شد، از جمله این اقدامات بوده است.

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد که این افراد در یک ویدیو جعلی برای کاهش اعتماد رای‌دهندگان آمریکایی به روند انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده چنین القا کرده‌اند که افراد می‌توانند رای تقلبی به صندوق بیندازند.

والی آدیمو، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، با تاکید بر اینکه وزارت خزانه‌داری به مقابله با تضعیف یکپارچگی سیستم‌های انتخاباتی ایالات متحده ادامه خواهد داد.

آدیمو خاطرنشان کرد که تحریم روز پنج‌شنبه شش فرد و یک نهاد ایرانی، تاکیدی است بر تعهد دولت آمریکا برای پاسخگو کردن بازیگرانی که تحت حمایت دولت‌های خارجی در جهت تضعیف اعتماد عمومی به روند انتخابات و نهادهای ایالات متحده تلاش می‌کنند.

نگاه روز
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید