مسعود فیاضی گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد

۱۴۰۰/۸/۲۵

مسعود فیاضی، گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش، با ۱۱۵ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و پنج رای ممتنع نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

او برادر داماد شهردار تهران است که روز ۱۷ آبان به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش‌ و پرورش به مجلس معرفی شد.

ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه ۲۵ آبان در مجلس گفت معرفی فیاضی در مهلت قانونی انجام شد و محور انتخاب وزرا «شایستگی» است. او افزود: «رابطه رفاقت، قرابت، فشار آوردن احیانا رسانه‌ای هیچ‌کدام موجب نمی‌شود که یک فرد برای پست وزارت معرفی شود.»

رئیسی همچنین گفت:‌ «من خودم چندبار با ایشان (فیاضی) صحبت کردم، دوستان مورد اعتماد در حوزه فرهنگ و آموزش با او صحبت کردند. وزرای اسبق آموزش و پرورش اعلام کردند ما آموزش و پرورش را می‌شناسیم، وزیر پیشنهادی را هم می‌شناسیم و او هم آموزش و پرورش را می‌شناسد و ما این فرد را دارای صلاحیت و فردی صالح برای این مسئولیت می‌دانیم.»

با این حال سوابق فیاضی در زمینه آموزش و پرورش زیر سوال بود. خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران درباره سوابق او نوشته بود فیاضی مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم است و دکترایش را از «کمیسیون نخبگان بدون مدرک» گرفته است.

روز سه‌شنبه، یکی از نماینده مخالف فیاضی در مجلس گفت در تحقیقات او به جز فقه چیز دیگر مشاهده نمی‌شود و چطور خودش را متخصص مهد کودک معرفی می‌کند.

نماینده دیگری هم اشاره کرد فیاضی «حتی یک روز هم مدیر یک مدرسه نبوده است حتی سابقه مدیرکلی هم ندارد».

پیشتر، جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته بود فیاضی «حتی مدیر یک دبستان کوچک در دور افتاده‌ترین شهرستان‌ها هم نبوده و توانایی حل مشکلات آموزش و پرورش را ندارد».

مسعود فیاضی که متولد سال ۱۳۵۴ است، در دوره ریاست علیرضا زاکانی در مرکز پژوهش‌های مجلس، به معاونت این مرکز منصوب شد.

فیاضی همچنین یکی از بانیان طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت موسوم به «طرح صیانت از حقوق کابران فضای مجازی» است.

همچنین در دورانی که فیاضی مدیرمسئول گروه مجلات رشد وابسته به وزارت آموزش و پرورش بود، امیر موسوی یکی از سردبیران مجلات با کناره‌گیری از مقام خود، از اعمال سانسور گسترده از سوی فیاضی خبر داد.

علاوه بر این، انتصاب‌های فامیلی در دولت رئیسی تاکنون واکنش‌های گسترده‌ای ایجاد کرده است.

خبرگزاری ایلنا در واکنش به معرفی فیاضی نوشته بود: «باید دید با این انتصاب و افزایش شمار انتصاب‌های فامیلی در دولت سیزدهم واکنش افکار عمومی و از آن مهم‌تر نمایندگان مجلس به این مساله چگونه خواهد بود؟»

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، پیش از این نیز دامادش را به عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار انتخاب کرده بود که در پی انتقادهای گستره در نهایت از این حکم عقب‌نشینی کرد.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، از رئیسی خواسته در کمترین زمان ممکن گزینه پیشنهادی بعدی آموزش و پرورش را به مجلس معرفی کند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید