نیروی فضایی آمریکا: آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه، هزاران قطعه زباله در مدار زمین تولید کرد

۱۴۰۰/۸/۲۴

فرماندهی نیروی فضایی ایالات متحده اعلام کرد روسیه روز دوشنبه اقدام به آزمایش یک موشک ضد ماهواره کرد و در پی اصابت آن به هدف، یک ماهواره روسی، میدان زباله‌ای شامل بیش از ۱۵۰۰ قطعه زباله در مدار زمین ایجاد شده است که احتمالا به صدها هزار قطعه زباله مداری کوچکتر تبدیل خواهند شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی نوشت: اقدام روسیه در آزمایش یک موشک ضد ماهواره را که با اصابت به یک ماهواره این کشور زباله فضایی ایجاد کرد،محکوم می‌کنیم.

بلینکن همچنین افزود که این آزمایش‌ها، فضانوردان، یکپارچگی ایستگاه فضایی بین‌المللی و منافع همه کشورها را به خطر می‌اندازد.

همزمان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اقدام روسیه در آزمایش یک موشک ضد ماهواره، گفت: «آزمایش موشکی غیرمسئولانه روسیه تاکنون بیش از ۱۵۰۰ قطعه زباله مداری قابل ردیابی و صدها هزار قطعه زباله مداری کوچک‌تر ایجاد کرده است.»

جان ریموند، فرمانده نیروی فضایی آمریکا، نیز اقدام روز دوشنبه روسیه در آزمایش یک موشک ضد ماهواره، را آزمایش مخرب و نمونه‌ای از رفتار غیر مسئولانه در فضا توصیف کرد و گفت: اقدام روسیه، بی‌اعتنایی عمدی به امنیت، ایمنی، ثبات و پایداری بلند مدت فضاست و استفاده صلح‌آمیز از فضا را تهدید می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
اخبار
مرور مطبوعات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید