نماینده ویژه ایران در امور افغانستان برای دیدار با مقام‌های طالبان به کابل سفر کرد

۱۴۰۰/۸/۲۴

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، برای دیدار با مقام‌های طالبان وارد کابل شد.

سفارت ایران در کابل خبر داده بود او روز دوشنبه ۲۴ آبان به افغانستان می‌رود تا درباره «مسائل منطقه‌ای، مهاجرین، کمک‌ بشردوستانه، تشکیل دولت فراگیر و به‌ویژه موضوعات اقتصادی» با طالبان گفت‌وگو کند.

کاظمی قمی در پی ورود به کابل گفت درباره چگونگی ایجاد تعامل سازنده میان افغانستان، ایران با کشورهای منطقه با مقام‌های طالبان گفت‌وگو می‌کند.این اولین سفر رسمی نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان به کابل برای دیدار با رهبران طالبان است، اما پیشتر مقام‌های مختلفی از ایران از جمله استاندار خراسان رضوی برای دیدار با مقام‌های طالبان به کابل سفر کرده‌اند.

حسن کاظمی قمی، سرکنسول اسبق ایران در هرات و اولین سفیر ایران در عراق پس از سقوط صدام حسین، اواخر مهر ماه با حکم ابراهیم رئیسی به عنوان نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان منصوب کرد.

دیوید پترائوس، فرمانده پیشین سنتکام، گفته بود که کاظمی قمی از اعضای سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق بوده است.

ایران پیش از سقوط کابل به دست طالبان نیز بارها در تهران میزبان مقام‌های طالبان بود.

پس از بازگشت طالبان به قدرت نیز حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، گفت که ما با همه طرف‌های افغانستانی در تماس هستیم و در سطح امنیتی با «هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان» تماس و گفت‌وگو داریم.

بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل، نیز روز شنبه اول آبان ماه، با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، دیدار کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی، حمل و نقل، معدن، تجارت و بهداشت افغانستان است.

پس از آن دیدار، سخنگوی وزارت خارجه طالبان گفت که سفیر ایران و شسرپرست وزارت خارجه طالبان درباره «مشکلات اقتصادی»، و «دشمن مشترک» گفت‌وگو کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید