مجلس با فوریت لایحه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کرد

۱۴۰۰/۸/۲۳

نمایندگان مجلس با دو فوریت و سپس یک فوریت لایحه موسوم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کردند و این لایحه به صورت عادی در مجلس بررسی خواهد شد.

بر اساس این لایحه، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا به استثنای کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو حذف می‌شود و به ازای آن تا پایان سال ۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت خواهد شد.

پیش از این خبرگزاری تسنیم نوشته بود که در صورت تصویب این لایحه به ۶۰ میلیون ایرانی ماهانه ۱۱۰ هزار تومان یارانه جدید پرداخت خواهد شد.

در همین حال محسن زنگنه، رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه در مجلس، گفت که میزان این یارانه حدود ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود و دهک‌های پایین‌تر مبلغ بیشتری دریافت خواهند کرد.

او اعلام کرد که اختصاص ارز به گندم و دارو تا پایان سال قطعی است اما دولت باید در مورد نهاده‌های دامی تصمیم بگیرد.

محمد حسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع مجلس، در جریان بررسی این لایحه گفت که اختصاص ارز به کالا با وجود برخی «رانت خواری‌ها» اقدام مناسبی بوده است.

به گفته فرهنگی، بر اساس آمار بانک مرکزی، کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی ، از اسفند ۹۶ تا تیر ۱۴۰۰ تورم ۱۹۰ درصد افزایش قیمت داشتند و کالاهایی که مشمول ارز نبودند، ۴۳۳ درصد افزایش قیمت داشتند.

با این حال شمس الدین حسینی، نماینده تنکابن در مجلس و وزیر اقتصاد در دولت محمود احمدی نژاد، گفت که اختصاص ارز دولتی به اهداف خود نرسیده و مشخص نیست «‌ارز یارانه‌ای به جیب چه کسی می رود زیرا مردم، مرغدار و همه ناراضی هستند.»


تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید