سپاه پاسداران: نفتکش توقیف‌شده ویتنامی را آزاد کردیم

۱۴۰۰/۸/۱۹

سپاه‌ پاسداران اعلام کرد نفتکش توقیف‌شده ساتیس پس از تخلیه نفت ایران در بندرعباس، با حکم قضایی آزاد شده است.

پیشتر تانکر ترکرز، شرکت ردیابی نفتکش‌ها، گزارش داده بود سپاه پاسداران نفتکش توقیف شده ویتنامی سوتیس را آزاد کرده و این کشتی در حال حاضر خالی بوده و به سمت جنوب دریای عمان در حرکت است.

بنابر این گزارش، محموله این نفتکش ویتنامی به نفتکش ایرانی ریما منتقل شده است.

نفتکش سوتیس در مردادماه محموله‌ای شامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام را به چین برده بود اما به دلیلی نامشخص موفق به تحویل بار خود نشد و به سمت خاورمیانه بازگشت.

سپاه پاسداران روز ۱۲ آبان اعلام کرد که نیروی دریایی این نهاد در هفته قبل از آن با اجرای «عملیات هلی‌برن» بر روی عرشه یک نفتکش که بعدا مشخص شد همان سوتیس است، جلوی توقیف محموله نفت صادراتی ایران از طرف آمریکا را گرفته و نیروهای آمریکایی نیز با وجود تعقیب نیروهای سپاه، نتوانسته‌اند این نفتکش را پس بگیرند.

مقام‌های آمریکایی گزارش‌ها درباره توقیف این نفتکش با پرچم ویتنام را تایید کردند، اما روایت سپاه درباره رویارویی نیروهای نظامی دو کشور را تکذیب کردند.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، روز چهارشنبه ۱۹ آبان اظهارات مقام‌های آمریکایی درباره نظاره‌گر بودن توقیف این نفتکش و رویارو نشدن با نیروهای سپاه را رد کرد و آن را «دروغ بزرگ» خواند.

او گفت: «تصاویر منتشر شده به خوبی و به طور گویا و انکارناپذیر صحنه مواجهه را ترسیم کرده، فاصله ناو‌های آمریکایی با شناور‌ها و نیرو‌های ما به کمتر از ۳۰ متر رسیده بود. اگر قرار آن‌ها بر نظارت بود می‌توانستند از فواصل دورتر و یا حتی با هواپیما‌ها و پهپاد‌ها این کار را انجام دهند.»

نگاه روز
تیتر اول
موزه مقاومت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید