وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش: برادر داماد زاکانی و پر سابقه در سانسور

۱۴۰۰/۸/۱۷

احمد نادری نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد مسعود فیاضی، برادر داماد علیرضا زاکانی از سوی رئیسی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شده است.

نادری روز دوشنبه ۱۷ آبان به خبرنگاران گفت قرار است برنامه‌های پیشنهادی و سوابق کاری و تحصیلی فیاضی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس به ویژه کمیسیون آموزش بررسی شود و گزارش کمیسیون آموزش درباره فیاضی در صحن مجلس قرائت شود.

پیشتر مجلس شورای اسلامی که اکثریت نمایندگان آن همسو با دولت ابراهیم رئیسی هستند، در جریان رای اعتماد به اعضای کابینه رئیسی، به توفیق باغگلی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش رای مثبت ندادند.

معرفی برادر داماد زاکانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در حالی است که در هفته‌های اخیر انتصاب داماد زاکانی به عنوان مشاور شهردار تهران واکنش‌ها و انتقادهای گسترده‌ای در پی داشت و زاکانی مجبور شد حکمی را که برای دامادش صادر کرده بود، لغو کند.

ایلنا در واکنش به معرفی فیاضی نوشت: «حالا باید دید با این انتصاب و افزایش شمار انتصاب‌های فامیلی در دولت سیزدهم واکنش افکار عمومی و از آن مهم‌تر نمایندگان مجلس به این مسأله چگونه خواهد بود؟»

برخی از نمایندگان روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس نسبت به انتصاب‌های فامیلی به دولت تذکر دادند.

مسعود فیاضی که متولد سال ۱۳۵۴ است، در دوره ریاست زاکانی در مرکز پژوهش‌های مجلس، به معاونت این مرکز منصوب شد.

فیاضی همچنین یکی از بانیان طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت موسوم به «طرح صیانت از حقوق کابران فضای مجازی» است.

همچنین در دورانی که فیاضی مدیرمسئول گروه مجلات رشد وابسته به وزارت آموزش و پرورش بود، امیر موسوی یکی از سردبیران مجلات با کناره‌گیری از مقام خود، از اعمال سانسور گسترده از سوی فیاضی خبر داد.

موسوی در یادداشتی نوشت پس از انتصاب علی ذوعلم به ریاست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و مسعود فیاضی به مدیرمسئولی گروه مجلات رشد «سیاست‌های فرهنگی متحجرانه‌ای بر بخش وسیعی از آموزش ‌و پرورش حاکم شد.»

به نوشته این سردبیر سابق مجلات رشد، «کم‌کم کلمه‌ «موسیقی» به یک کلمه‌ ممنوعه تبدیل شد و رمان‌ها همه رد می‌شدند.»

در حالی که فیاضی عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است و او را «دکتر» خطاب می‌کنند، اما مدرک دکترای دانشگاهی ندارد و برای سوابق حوزوی‌اش از «کمیسیون تعیین صلاحیت علمی خبرگان بدون مدرک دانشگاهی» مدرکی معادل دکتری گرفته است.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه: قره‌باغ؛ جنگ بی‌سرانجام
جهان‌نما
خبر ۵ عصر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید