تانکر ترکرز: محموله نفتکش ویتنامی در حال انتقال به نفتکشی ناشناس با پرچم ایران است

۱۴۰۰/۸/۱۳

وب‌سایت تانکر ترکرز گزارش داد نفتکش ویتنامی سوتیس که پیشتر با اسکورت نیروهای سپاه پاسداران به آب‌های ایران منتقل شده بود در حال انتقال محموله خود به نفتکش ناشناسی با پرچم جمهوری اسلامی ایران است.

وب‌سایت تانکر ترکرز که تردد نفتکش‌ها را رصد و پیگیری می‌کند روز پنجشنبه ۱۳ آبان گزارش داد نفتکش ویتنامی سوتیس که پیشتر با اسکورت نیروهای سپاه پاسداران به آب‌های ایران منتقل شده بود در حال انتقال محموله خود به نفتکش ناشناسی با پرچم جمهوری اسلامی ایران است.

نفتکش سوتیس همین محموله را که شامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام است در مردادماه به چین برده بود اما به دلیلی نامشخص موفق به تحویل بار خود نشد.

تانکر ترکرز پیشتر گزارش داده بود که نفتکش سوتیس در سفر خود به چین در یکی از بندرهای آن کشور توقفی طولانی داشت اما بدون خالی کردن محموله خود که نفت خام صادراتی ایران بود، به سمت خاورمیانه بازگشت.

روز چهارشنبه سپاه پاسداران اعلام کرد نیروی دریایی این نهاد هفته گذشته با اجرای «عملیات هلی‌برن» بر روی عرشه یک نفتکش که بعدا مشخص شد همان سوتیس است، جلوی توقیف محموله نفت صادراتی ایران از طرف آمریکا را گرفته و نیروهای آمریکایی نیز با وجود تعقیب نیروهای سپاه، نتوانسته‌اند این نفتکش را پس بگیرند.

مقام‌های آمریکایی گزارش‌ها درباره توقیف این نفتکش با پرچم ویتنام را تایید کردند، اما روایت سپاه درباره رویارویی نیروهای نظامی دو کشور را تکذیب کردند.

یک مقام نظامی آمریکا در گفت‌وگو با «نیوزویک» گفت ایران نفتکش را در دریای عمان تصرف کرد، اما ما فقط نظاره‌گر حادثه بودیم. به گفته این مقام، بیش از ۱۰ قایق تندروی ایرانی نفتکش را احاطه کرده و یک هلی‌کوپتر نیز در آسمان پرواز می‌کرده است، ولی نیروهای آمریکا صحنه را در نظر داشتند.

بر اساس گزارش تانکر ترکرز، نفتکش سوتیس در تاریخ دوم و سوم آبان پیش از آنکه توسط سپاه به ایران هدایت شود، از کنار گشت نیروی دریایی آمریکا حرکت کرده بود.

این وب‌سایت همچنین خبر داد کشتی مکران، متعلق به ایران که بیشتر برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شود، بندر باهنر را همزمان با انتقال نفتکش تصرف‌شده از سوی سپاه ترک کرده است.

وزارت خارجه ویتنام روز پنجشنبه اعلام کرد برای پیگیری وضعیت نفتکش خود با سفارت جمهوری اسلامی در هانوی تماس گرفته و سفارت ویتنام در تهران نیز با مقامات دولت گفت‌وگو کرده تا مساله را حل و فصل کرده و از رفتار انسانی با شهروندان خود اطمینان یابد.

ایران ۱۴۰۰
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید