سخنگوی وزارت خارجه ایران: تاریخ دور بعدی مذاکرات وین این هفته مشخص می‌شود

۱۴۰۰/۸/۱۰

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خاررجه ایران در نشست خبری خود خبر داد که تاریخ دور بعدی مذاکرات احیای برجام در وین این هفته نهایی خواهد شد.

خطیب‌زاده در نشست خبری روز دوشنبه دهم آبان ماه خود گفت که مذاکرات ما در وین قبل از نوامبر نهایی می‌شود و تاریخ مذاکرات در این هفته مشخص می‌شود.

خطیب‌زاده  با اشاره به انتظارات تهران از این مذاکرات گفت که اگر آمریکا در این مذاکرات «‌تحریم‌های ترامپ» را کنار بگذارد توافق برای «چگونگی بازگشت آمریکا به برجام و رفع یکجا و موثر تحریم‌ها به سرعت می‌تواند رخ دهد.»آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه نهم آبان ماه در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان گفت که این کشور با متحدان اروپایی خود برای بازگرداندن ایران به برجام در حال رایزنی است، اما این کشورها هنوز از اراده ایران برای بازگشت به مذاکرات مطمئن نیستند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی هم در نشست خبری روز دوشنبه دهم آبان خود تردید متقابلی را درباره اراده آمریکا بیان کرده و گفته: «تنها وقتی بازگشت آمریکا را به برجام می‌پذیریم که مطمئن باشیم بازگشت آمریکا به برجام قطعی است.»

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز روز شنبه هشتم آبان در مصاحبه‌ای با روزنامه دولتی ایران گفته بود که برای رسیدن به توافق کافی است که جو بایدن یک فرمان اجرایی برای لغو تحریم‌ها امضا کند.


مقام‌های جمهوری اسلامی، ایالات متحده را متهم می‌کنند که با پیچیده کردن مذاکرات احیای برجام در وین باعث شدند شش دور قبلی این مذاکرات به بن‌بست برسد.


خطیب‌زاده در نشست روز دوشنبه خود گفت: «باید از پیچیدگی کم کرد و باید تحریم‌ها به صورت موثر رفع شوند و ضمانت برای اجرای موثر برجام وجود داشته باشد و منافع اقتصادی ایران باید به صورت جدی احیا شود.»


ایران تا خرداد ماه شش دور از مذاکرات برای احیای برجام را در وین انجام داد و با وجود خوشبینی حسن روحانی رییس‌جمهوری سابق برای به نتیجه رسیدن مذاکرات تا پیش از پایان دولتش این مذاکرات نیمه‌کاره رها شد. مقام‌های ایران بعد از آن خواهان زمان تا شکل‌گیری دولت جدید شدند و بعد از آن هم هر از کلید واژه «‌به زودی» برای بازگشت خود به میز مذاکرات استفاده کردند.واکنش به برنامه اسرائیل برای حمله احتمالی

زمینه‌چینی برای شروع دور دیگری از مذاکرات احیای برجام در حالی است که ابراز نگرانی اسرائیل از توسعه برنامه هسته‌ای ایران در ماه‌های اخیر بیشتر شده است.


نفتالی بنت نخست‌‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه نهم آبان در سخنانی گفت این کشور در جنگ سرد با رژیم ایران است و اسرائیل هر کار لازمی را برای خنثی کردن تهدیدهای این رژیم انجام خواهد داد.


روز ۲۷ مهرماه کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل از تصویب بودجه یک و نیم میلیارد دلاری برای تقویت قابلیت‌های نظامی در حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌‌ای ایران خبر داده بود.

خطیب زاده در نشست خبری خود در واکنش به این موضوع گفت که اسرائیل «به خوبی از مجموعه توانمندی‌های ایران آگاه است و درباره امنیت ملی خود با هیچ طرفی نه مصالحه می‌کنیم و نه شوخی می‌گیریم.»


پیشتر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به بودجه اسرائیل برای حمله احتمالی به ایران گفته بود اگر اسرائیل دست به این حمله بزند، باید به فکر «دهها هزار میلیارد دلار بودجه برای بازسازی خسارتهای ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد.»

مرور مطبوعات
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید