سخنگوی قوه قضاییه: حکم جدید حبس نازنین زاغری به اجرای احکام نرفته است

۱۴۰۰/۸/۵

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه، با اشاره به پرونده نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی محبوس در ایران، گفت که حکم حبس جدید او هنوز به اجرای احکام ابلاغ نشده است.

خداییان در نشست خبری روز چهارشنبه پنجم آبان اضافه کرد زاغری دو محکومیت داشته که محکومیت قبلی‌اش به اتمام رسیده اما حکم دیگرش قطعی شده است. به گفته این مقام قضایی، پرونده زاغری هنوز برای اجرا به اجرای احکام دادسرا واصل و به اجرا گذاشته نشده است.

نازنین زاغری پس از پنج سال حبس، در یک پرونده جدید به یک سال زندان و یک سال منع خروج از کشور محکوم شد. از سه روز پیش ریچارد رتکلیف، همسر زاغری در لندن و در اعتراض به آنچه کم‌کاری و کوتاهی‌ دولت بریتانیا برای آزادی همسرش خوانده، دست به اعتصاب غذا زده است.

پرونده سیلی زدن به استاندار آذربایجان شرقی

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود درباره سیلی زدن یک فرد سپاهی به استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه او گفت: «بلافاصله دادستان تبریز دستور رسیدگی به موضوع را صادر کرد. مطالبی که به نقل از وی در فضای مجازی منتشر شده جعلی است و صحت ندارد. انگیزه وی شخصی بوده است. با چنین اعمالی برخورد قاطع می‌کنیم.»

او افزود: «علی‌رغم گذشت شخص استاندار، فرد ضارب به اتهام اخلال در نظم در بازداشت به سر می‌برد.»

روز شنبه اول آبان در مراسم معارفه زین‌العابدین رضوی خرم، فردی با حضور بر روی سن، به سمت تریبون رفت و سیلی محکمی به گوش استاندار جدید که سابق بر این فرمانده سپاه استان نیز بود، زد. بر اساس برخی گزارش‌ها، فرد سیلی‌زننده نیز از کارکنان سپاه است.

استاندار آذربایجان شرقی پیشتر گفته بود دلیل فردی که به او سیلی زده این بوده که «واکسن زنش را یک مرد تزریق کرده است» و باید نهادهای مسئول انگیزه‌های او را بررسی کنند.

سخنگوی دستگاه قضایی در ایران همچنین با اشاره به حواشی اخیر فدراسیون فوتبال تصریح کرد: «فدراسیون فوتبال قراردادی را با شرکت بلژیکی، منعقد کرده است. گزارش شده است عوامل این شرکت یهودی‌اند و ممکن است با اسرائیل مرتبط باشند. پرونده‌ای در دستگاه قضایی تشکیل نشده است ولی طبیعتا نهادهای اطلاعاتی امنیتی موضوع را بررسی می‌کنند و چنانچه به دستگاه قضایی ارجاع شود نسبت به آن بررسی لازم صورت می‌گیرد.»

حکم سارق بادام هندی ایراد قانونی ندارد


خداییان در ادامه در رابطه با حکم سارق سه بسته بادام هندی گفت: «حکم ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق در این پرونده ایراد قانونی ندارد. در این پرونده خاص میزان مال به سرقت رفته ناچیز است؛ اما شخص سارق سابقه دارد. او پیشتر در سرقت از منازل به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است و در زمان این حکم تعلیقی مرتکب جرم شده است.»

در روزهای اخیر انتشار حکم یک قاضی برای سارق سه بسته بادام هندی و محکومیت سنگین متهم به ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق، انتقادهای گسترده‌ای به وجود آورده بود.

پیشتر رییس دادگستری قم دستور داده بود برای بازبینی و بررسی دوباره حکم زندان و شلاق این مرد «هیات ویژه» تشکیل شود.

خبرگزاری فارس گزارش داده این فرد مردی ۴۵ ساله و پدر سه فرزند است.

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید