آمریکا: امکان توافق سریع برای بازگشت متقابل به پایبندی کامل به تعهدات برجام وجود دارد

۱۴۰۰/۸/۵

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارات علی باقری، معاون وزیر خارجه ایران، درباره از سرگیری مذاکرات احیای برجام تا پیش از پایان نوامبر، گفت که ایالات متحده معتقد است امکان توافق سریع برای بازگشت طرفین به پایبندی کامل به تعهدات خود، وجود دارد.

پرایس روز چهارشنبه گفت: «ما آماده‌ایم به وین برگردیم و فکر می‌کنیم هنوز امکان دارد که برای بازگشت طرفین به پایبندی کامل به تعهدات خود، سریع به یک توافق برسیم و آن را اجرا کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که مذاکرات هسته‌ای باید بر حل و فصل «تعداد کمی» از مسائلی که در دور ششم گفت‌وگوها در ماه ژوئن ناتمام ماندند، تمرکز یابد.

پرایس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مقام‌های ایرانی برای برگزاری سریع مذاکرات و با «حسن نیت» به وین سفر کنند، خاطرنشان کرد که فرصت برای این گفت‌وگوها همیشگی نیست.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری خود در واکنش به اظهارات علی باقری گفت که دولت آمریکا همچنان به ادامه مسیر دیپلماسی برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران متعهد است.

او گفت که کاخ سفید اظهارنظر درباره از سرگیری گفت‌وگوهای برجام را به مذاکره‌کنندگان آمریکایی و متحدان اروپایی واگذار می‌کند.

این در حالی است که یکی از مقامات ارشد کنگره آمریکا در گفت‌وگو با پولیتیکو گفت که در حال حاضر «افراد بسیار کمی» در دولت آمریکا به صداقت ایران در مذاکرات برجام باور دارند.

او تاکید کرد که ایران با «کش دادن مذاکراتی که به بن‌بست رسیده» در کنار افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود، به دنبال موقعیت «برد-برد» است.

در همین حال، شبکه پرس تی‌وی، متعلق به صداوسیمای جمهوری اسلامی، به نقل از یک مقام آگاه نوشت «برخلاف ادعای برخی رسانه‌های آمریکایی» ایران آمادگی خود را برای مذاکره مستقیم با سه کشور اروپایی امضاکننده برجام در تهران یا پایتخت‌های این سه کشور رسما اعلام کرده، اما هنوز پاسخی نگرفته است.

با این وجود، لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال، به نقل از وزارت خارجه آلمان نوشت سه کشور اروپایی امضاکننده برجام برخلاف آنچه رسانه‌های ایران گفته‌اند، برای مذاکره مستقیم دعوتی دریافت نکرده‌اند و در عوض، ایران پیشنهاد این سه کشور را برای دیدار با باقری در جریان سفرش به اروپا رد کرده است.

یک منبع فرانسوی نیز به خبرگزاری رویترز گفت که فرانسه، بریتانیا و آلمان دعوتی را برای مذاکره با ایران دریافت نکرده‌اند.

او خاطرنشان کرد که این کشورها آماده‌اند تا در اولین فرصت با مقام‌های ایرانی دیدار کنند، اما مذاکره‌کننده ایران در طی سفرش به اروپا از ملاقات با آنها خودداری کرده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید