جو بایدن برای رسیدن به موضعی متحد درباره ایران با همتایان اروپایی خود رایزنی‌ خواهد کرد

۱۴۰۰/۸/۵

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، قصد دارد برای حل «اختلاف» ایالات متحده و اروپا درباره برنامه هسته‌ای ایران و رسیدن به «موضعی متحد» در این مورد، با همتایان اروپایی خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود گفت که رایزنی‌های جو بایدن با همتایان اروپایی خود در جریان سفر او به رم برای شرکت در نشست گروه ۲۰ و نیز نشست تغییرات اقلیمی در گلاسگو، صورت خواهد گرفت.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ابراز نگرانی از اقدامات ایران در برنامه هسته‌ای خود از زمان توقف مذاکرات احیای برجام، خاطرنشان کرد که هنوز هم برای حل این وضعیت از طریق دیپلماسی فرصت وجود دارد.

سالیوان با تاکید بر اینکه فرصت برای حل مساله هسته‌ای ایران محدود است، گفت: «ما قطعا همه گزینه‌های لازم برای برخورد با برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار داریم.»

از سوی دیگر، کاخ الیزه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، سه‌شنبه طی گفت‌وگویی با همتای چینی خود، شی‌ جین‌ پینگ، خواستار توقف اقدامات ایران در نقض  برجام شد و از جمهوری اسلامی خواست بدون تاخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «همکاری کامل» را از سرگیرد.

در همین حال، علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، سه‌شنبه شب در راس هیاتی وارد بروکسل پایتخت بلژیک شد.

باقری گفت که قرار است روز چهارشنبه در بروکسل با انریکه مورا، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، ملاقات کند و گفت‌وگوها درباره «مذاکرات نتیجه محور» را ادامه دهد.

با این حال، لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، در یک رشته توییت به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام چند روز پیش به ایران پیشنهاد داده بودند که در سفر علی باقری به بروکسل با او دیدار کنند، اما باقری این پیشنهاد را رد کرده است.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
ایران ۱۴۰۰
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید