کشته شدن هفت نفر از معترضان به کودتای سودان در آستانه نشست اضطراری شورای امنیت

۱۴۰۰/۸/۴

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل قرار است سه‌شنبه بعدازظهر نشستی اضطراری در مورد کودتای نظامی در سودان برگزار کند، ارتش سودان با گشودن آتش به روی معترضان، دست‌کم هفت تن را کشته و ۱۴۰ نفر دیگر را زخمی کرده است.

ائتلاف اپوزیسیون سودان به نام «ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر» روز دوشنبه از مردم خواسته بود برای مقابله با این کودتای نظامی به تظاهرات مسالمت‌آمیز روی بیاورند، با این حال اعتراضات مردمی با گلوله ارتش پاسخ داده شد.

در واکنش به کودتای نظامی در سودان، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آمریکا کمک ۷۰۰ میلیون دلاری به خارطوم را معلق کرده است.

از سوی دیگر کاخ سفید نیز اعلام کرد که جو بایدن، در جریان کودتای نظامی در سودان و حصر عبدالله حمدوک، نخست وزیر این کشور قرار گرفته است.

همزمان آمریکا، بریتانیا، فرانسه، نروژ، ایرلند و استونی خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی اوضاع سودان شدند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل نیز اعلام کرد اعضای شورای امنیت روز سه‌شنبه بعدازظهر پشت درهای بسته نشستی اضطراری را در این خصوص برگزار خواهند کرد.

عبدالفتاح البرهان، رییس شورای حاکمیت سودان، صبح دوشنبه در یک کودتای نظامی، شورای حاکمیت سودان را منحل و وضعیت اضطراری اعلام کرد.

او با بازداشت چندین تن از وزرای دولت و حصر خانگی عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی، قدرت را در دست گرفت.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید