مقامات آمریکایی: ایران پشت حمله پهپادی هفته گذشته به مقر نیروهای آمریکا در سوریه بود

۱۴۰۰/۸/۳

مقامات آمریکایی روز دوشنبه در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس اعلام کردند که ایران پشت حمله پهپادی هفته گذشته به مقر نیروهای آمریکا در جنوب سوریه بوده است، اما پیش از این حمله اطلاعاتی به ارتش آمریکا رسیده که منجر به نجات جان سربازانش شده است.

به گفته این مقامات، ایران سازنده پنج پهپاد مجهز به مواد منفجره‌ای بوده که در این حمله استفاده شده است.

آسوشیتدپرس به نقل از این مقامات نوشت جمهوری اسلامی استفاده از این پهپادها را تسهیل کرده اما اعزام پهپادها از این کشور انجام نشده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در نشست خبری روز دوشنبه خود حاضر نشد جزییات بیشتری از این حمله ارائه کند، اما آن را «حمله‌ای پیچیده، هماهنگ و عامدانه» توصیف کرد و گفت آمریکا پیش از این چنین حملاتی را از جانب گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران شاهد بوده است.

وی در عین حال اعلام کرد محافظت از نیروهای آمریکایی در دیگر کشورها همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های وزیر دفاع این کشور است و «اگر قرار باشد به این حمله پاسخی داده شود، این آمریکاست که در مورد زمان و مکان آن تصمیم‌گیری می‌کند.»

فاکس نیوز نیز در خبری اختصاصی اعلام کرد پیش از حمله پهپادی هفته گذشته علیه مقر نیروهای آمریکایی در سوریه که با حمایت ایران انجام شد، به ارتش آمریکا درباره آن اطلاع داده شده و نزدیک به ۲۰۰ سرباز با هواپیماهای ترابری از پایگاه خارج شده‌بودند.

مشخص نیست این اطلاعات چه بوده و از کجا به دست واشینگتن رسیده، اما مقامات آمریکایی می‌گویند همین اطلاعات جان سربازان را نجات داده است.

این حمله پهپادی روز ۲۰ اکتبر پایگاه التنف در نزدیکی مرز عراق و اردن را هدف قرار داد.

حدود ۹۰۰ نیروی نظامی آمریکایی همچنان در سوریه حضور دارند.

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید