همسر نازنین زاغری در اعتراض به «ناکارآمدی دولت بریتانیا» برای آزادی همسرش اعتصاب غذا کرد

۱۴۰۰/۸/۲

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، زندانی ایرانی-بریتانیایی محبوس در ایران، در اعتراض به ناکارآمدی دولت بریتانیا برای آزادی زاغری، مقابل دفتر ساختمان وزارت خارجه این کشور در لندن اعتصاب غذا کرد.

به گزارش روزنامه اماراتی نشنال‌نیوز، همسر زاغری گفت چهار وزیر خارجه بریتانیا اظهارات بوریس جانسون مبنی بر این که بریتانیا از هیچ تلاشی برای آزادی زاغری فروگذار نخواهد کرد، تکرار کرده‌اند اما هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

روپرت اسکیلبک مدیر موسسه خیریه ریدرس به عنوان نماینده قانونی زاغری و همسرش نیز گفت: «این بسیار نگران‌کننده است که ریچارد رتکلیف مجبور شده بار دیگر برای جلب توجه به وضعیت ناامیدکننده خانواده خود به یک اقدام تهدیدکننده زندگی متوسل شود.»

رتکلیف در سال ۲۰۱۹ نیز به مدت ۱۹ روز و هم‌زمان با اعتصاب غذای نازنین زاغری در زندان، مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن دست به اعتصاب غذا زده بود.

چند روز پیش، حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری شهروند ایرانی‌-بریتانیایی، خبر داد شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون برگزاری جلسه رسیدگی، عینا حکم دادگاه بدوی را در پرونده دوم موکلش تایید کرد.

برادر نازنین زاغری نیز در توییتی نوشت: «دادگاه تجدید نظری عملا تشکیل نشد.»

اواسط اسفند سال گذشته، در حالی که دوران پنج سال حبس نازنین زاغری به پایان رسیده بود، وکیل او از اتهام جدید علیه زاغری خبر داد و سپس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب او را در پرونده جدید به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و یک سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرد.

در کیفرخواست جدید علیه زاغری از جمله به شرکت او در یک تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۸۸ و همچنین مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی اشاره شده بود.

نازنین زاغری ۱۵ فروردین ۹۵ در فرودگاه تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و از سوی دادگاه با همین اتهام به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده و ریچارد رتکلیف، همسرش، نیز بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران خوانده است.

پیشتر به دنبال انتشار خبر محکومیت دوباره زاغری، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفت او نباید بیش از این در زندان بماند.

در گزارشی ۷۷ صفحه‌ای که اسفند گذشته «شورای بین‌المللی توانبخشی قربانیان شکنجه» به وزارت خارجه بریتانیا ارائه کرد، جزییاتی از شکنجه‌های دستگاه قضایی ایران علیه نازنین زاغری طی پنج سال زندان را شرح داد.

بر اساس این گزارش، پزشکان تشخیص دادند که زاغری در زندان به «افسردگی شدید، اختلال شدید و مزمن استرس پس از سانحه (پی‌تی‌اس‌دی) و اختلال وسواس فکری و عملی» مبتلا شده است.

همچنین پزشکان نتیجه‌گیری کردند که او تا زمانی که برای درمان به خانه‌اش در بریتانیا بازنگردد، هیچ بختی برای بهبود ندارد.

اکنون اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری در حالی است که انتقادها در بریتانیا نسبت به عملکرد دولت در پرونده این زندانی دوتابعیتی و دیگر زندانیان ایرانی-بریتانیایی محبوس در ایران افزایش یافته است.

به تازگی آلف دابس، نماینده مجلس اعیان بریتانیا، با اشاره به حبس شهروندان دوتابعیتی بریتانیایی از جمله نازنین زاغری در ایران، از موضع دولت بریتانیا در نداشتن استراتژی برای آزادی آن‌ها انتقاد کرد.

چند روز پیش، گاردین نوشت مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی درخواست انوشه آشوری برای آزادی مشروط و تجدیدنظر در حکم ۱۰ سال زندانش را رد کرده‌اند.

این زندانی ایرانی-بریتانیایی بیش از چهار سال است که در زندان اوین به سر می‌برد و دخترش گفته که همه راه‌ها و امیدهای بازگشت پدرش به پایان خود رسیده است.

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید